Спробуйте новий дизайн сторінки тендера

arrow_right_alt

Звернення до Держаудитслужби

Оберіть

Контактна інформація

Дані про місцезнаходження та Email будуть доступні лише працівникам Державної аудиторської служби України

Електронний підпис

ДК 021-2015: 90510000-5 Утилізація/видалення сміття та поводження зі сміттям (вивезення твердих побутових відходів та великогабаритних відходів).
Очікувана вартість
3 136 047,10 UAH
UA-2020-12-01-004895-c 2b6c0a63f47d4d67bc448fae2e2794d4
Відкриті торги    Завершена
Електронний підпис накладено. Перевірити

Перевірка підпису

Контакти

Петренко Анжеліка Михайлівна

380935213649 0935213649@ukr.net

Державна аудиторська служба України

Знайшли порушення законодавства у сфері закупівель?

Оголошення про проведення

Друкувати оголошення PDFHTML

Інформація про замовників

Найменування: Комунальне підприємство "Міськзелентрест"
Код ЄДРПОУ: 31185820
Місцезнаходження: 65031, Україна , Одеська обл., Одеса, Хімічна, 3
Контактна особа: Петренко Анжеліка Михайлівна
380935213649
0935213649@ukr.net
Категорія: Юридична особа, яка забезпечує потреби держави або територіальної громади

Інформація про процедуру

Дата оприлюднення: 01 грудня 2020 14:47
Звернення за роз’ясненнями: до 07 грудня 2020 00:00
Оскарження умов закупівлі: до 13 грудня 2020 00:00
Кінцевий строк подання тендерних пропозицій: 17 грудня 2020 00:00
Очікувана вартість: 3 136 047,10 UAH з ПДВ

Інформація про предмет закупівлі

Вид предмету закупівлі: Послуги


Класифікатор та його відповідний код: ДК 021:2015:90510000-5: Утилізація/видалення сміття та поводження зі сміттям


Тендерна документація

01 грудня 2020 14:50
Файл з підписом Друкувати оголошення PDF
01 грудня 2020 14:49
додатки до тендерної документації.docx
01 грудня 2020 14:49
ТЕНДЕРНА ДОКУМЕНТАЦІЯ.docx
01 грудня 2020 14:48
протокол затвердження ТД.pdf

Роз’яснення до процедури

Вимоги про усунення порушення

Номер вимоги: UA-2020-12-01-004895-c.b1
Статус:
Відхилено
Учасник: ТОВ "ЧАСТЮЛЯ", Код ЄДРПОУ:40539205
Дата подання: 06 грудня 2020 23:49
Дискримінаційні вимоги
Згідно п. 5 розділу 3 Тендерної документації – «учасник у складі пропозиції має надати підтвердження, що учасник є виконавцем послуг з вивезення побутових відходів на території м. Одеси, визначеним органом місцевого самоврядування на конкурсних засадах у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.».
Вказана вимога є незаконною з огляду на наступне.
Згідно п. 13 ч. 1 ст. 1 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» споживач житлово-комунальних послуг (далі - споживач) - індивідуальний або колективний споживач.
Згідно п. 9 ч. 1 ст. 1 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» - колективний споживач - юридична особа, що об’єднує споживачів у будівлі та в їхніх інтересах укладає договір про надання комунальної послуги.
Комунальне підприємство «Міськзелентрест» в розумінні Закону України «Про житлово-комунальні послуги» не є колективним споживачем житлово-комунальних послуг.
Згідно п. 6 ч. 1 ст. 1 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» - індивідуальний споживач - фізична або юридична особа, яка є власником (співвласником) нерухомого майна, або за згодою власника інша особа, яка користується об’єктом нерухомого майна і отримує житлово-комунальну послугу для власних потреб та з якою або від імені якої укладено відповідний договір про надання житлово-комунальної послуги.
Комунальне підприємство «Міськзелентрест» здійснює діяльність, щодо надання юридичним та фізичним особам послуг по озелененню, утриманню та вирощуванню зелених насаджень; ремонтно-будівельні послуги; утримання та благоустрій зеленої зони міста.
Комунальне підприємство «Міськзелентрест» в розумінні Закону України «Про житлово-комунальні послуги» не є індивідуальним споживачем житлово-комунальних послуг.
В свою чергу Комунальне підприємство «Міськзелентрест» є «замовник» в розумінні ст. 2 Закону України «Про публічні закупівлі» і керується в своїй діяльності Законом України «Про публічні закупівлі», вказане стосується закупівлі товарів, робіт і послуг в тому числі і закупівлі послуг з поводження з побутовими відходами.
Згідно ст. 35-1 Закону України «Про відходи» - виконавця послуг з вивезення побутових відходів визначає орган місцевого самоврядування на конкурсних засадах у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Конкурс з визначення виконавця послуг з вивезення побутових відходів проводиться відповідно до Порядку проведення конкурсу на надання послуг з вивезення побутових відходів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16 листопада 2011 р. № 1173. (далі – Порядок 1173).
Згідно п. 5 Порядку 1173 - для проведення конкурсу організатор конкурсу готує конкурсну документацію, яка повинна містити таку інформацію: 7) характеристика території, де повинні надаватися послуги з поводження з побутовими відходами: розміри та межі певної території та перелік розміщених у зазначених межах об’єктів утворення побутових відходів, середня відстань до об’єктів поводження з відходами та їх місцезнаходження. 8) характеристика об'єктів утворення побутових відходів за джерелами їх утворення.
У Переліку розміщених у межах території об’єктів утворення побутових відходів, який має відповідати інформації, зазначеній в конкурсній документації для проведення конкурсу на надання послуг з вивезення побутових відходів, потреби КП «Міськзелентрест» не враховані.
Статтею 13 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» передбачена процедура укладення договорів по наданню послуг з вивезення побутових відходів.
Згідно ст. 13 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» - договір про надання комунальних послуг укладається строком на один рік. Якщо за один місяць до закінчення зазначеного строку жодна із сторін не повідомить письмово другу сторону про відмову від договору, договір вважається продовженим на черговий однорічний строк. З пропозицією про укладання договору про надання комунальних послуг або внесення змін до нього може звернутися будь-яка сторона, надавши письмово другій стороні проект відповідного договору (змін до нього), складений згідно з типовим договором. Якщо протягом 30 днів після отримання проекту договору (змін до нього) виконавець комунальної послуги, який одержав проект договору (змін до договору) від споживача (іншої особи, яка відповідно до договору або закону укладає такий договір в інтересах споживача), не повідомив про свою відмову від укладання договору (внесення змін) та не надав своїх заперечень або протоколу розбіжностей до нього і при цьому не припинив надання комунальної послуги цьому споживачу (або в інший спосіб засвідчив свою волю до надання відповідної комунальної послуги споживачу), договір (зміни до нього) вважається укладеним у редакції, запропонованій споживачем (іншою особою, яка відповідно до договору або закону укладає такий договір в інтересах споживача), якщо інше не передбачено цим Законом. Якщо споживач (інша особа, яка відповідно до договору або закону укладає такий договір в інтересах споживача), який отримав проект договору (змін до нього) від виконавця комунальної послуги, не повідомив протягом 30 днів про свою відмову від укладання договору (внесення змін) та не надав своїх заперечень або протоколу розбіжностей до нього, а вчинив дії, які засвідчують його волю до отримання (продовження отримання) відповідної комунальної послуги від цього виконавця (у тому числі здійснив оплату наданих послуг), договір (зміни до нього) вважається укладеним у редакції, запропонованій виконавцем комунальної послуги, якщо інше не передбачено цим Законом.
Таким чином Законом України «Про житлово-комунальні послуги» предбачена процедура відповідно до якої укладаються договори по наданню послуг з вивезення побутових відходів, вказані договори укладаються з відповідними виконавцями послуг, що визначені згідно Порядку 1173. В той же час процедура укладення договору про надання послуг з вивезення відходів і визначення виконавця (переможця), який буде надавати вказані послуги для Комунального підприємства «Міськзелентрест» передбачена Законом України «Про публічні закупівлі».
Вище вказана позиція узгоджується також з Рішенням Постійно діючої адміністративної колегії Антимонопольного комітету України з розгляду скарг про порушення законодавства у сфері публічних закупівель № 5012-р/пк-пз від 25.05.2018 р. по публічній закупівлі по Скарзі UA-2018-04-24-001627-b.a3.
Крім того при укладенні договорів з виконавцем послуг з вивезення побутових відходів застосовуються тарифи визначені Порядком формування тарифів на послуги з поводження з побутовими відходами, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 26 липня 2006 р. № 1010, що є неможливим для замовників в розумінні Закону України «Про публічні закупівлі».
Таким чином при визначенні виконавця послуг з вивезення побутових відходів Комунальне підприємство «Міськзелентрест», як замовник керується саме Законом України «Про публічні закупівлі».
Комунальним підприємством «Міськзелентрест» неправомірно обмежено конкуренцію, а саме обмежено коло учасників відкритих торгів лише виконавцями послуг з вивезення побутових відходів на території м. Одеси, які визначеним органом місцевого самоврядування на конкурсних засадах у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Статтею 5 Закону України «Про публічні закупівлі» встановлено, що закупівлі здійснюються за такими принципами:
- добросовісна конкуренція серед учасників;
- відкритість та прозорість на всіх стадіях закупівель;
- недискримінація учасників та рівне ставлення до них.
Відповідно ч. 2 ст. 5 Закону України «Про публічні закупівлі» - учасники (резиденти та нерезиденти) всіх форм власності та організаційно-правових форм беруть участь у процедурах закупівель/спрощених закупівлях на рівних умовах.
Згідно ч. 4 ст. 5 Закону України «Про публічні закупівлі» - замовники не мають права встановлювати жодних дискримінаційних вимог до учасників.
Відповідно ч. 4 ст. ст. 22 Закону України «Про публічні закупівлі» - тендерна документація не повинна містити вимог, що обмежують конкуренцію та призводять до дискримінації учасників.
Встановленням Замовник вимоги, що «учасник у складі пропозиції має надати підтвердження, що учасник є виконавцем послуг з вивезення побутових відходів на території м. Одеси, визначеним органом місцевого самоврядування на конкурсних засадах у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України» порушено вище зазначені принципи і вимоги Закону України «Про публічні закупівлі».
Враховуючи вище зазначене, вимагаємо виключити з тендерної документації вимогу передбачену п. 5 розділу 3 тендерної документації наступного змісту - «учасник у складі пропозиції має надати підтвердження, що учасник є виконавцем послуг з вивезення побутових відходів на території м. Одеси, визначеним органом місцевого самоврядування на конкурсних засадах у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.».
Розгорнути Згорнути
Рішення замовника: Вимога відхилена
08 грудня 2020 13:16
Зазначена вимога не є дискримінаційною, та такою, що обмежує конкуренцію з огляду на наступне.
Відповідно до ст.1 Закону України «Про захист економічної конкуренції», економічна конкуренція (конкуренція) - змагання між суб’єктами господарювання з метою здобуття завдяки власним досягненням переваг над іншими суб’єктами господарювання, внаслідок чого споживачі, суб’єкти господарювання мають можливість вибирати між кількома продавцями, покупцями, а окремий суб’єкт господарювання не може визначати умови обороту товарів на ринку.
У відповідності до Закону України «Про відходи»:
Власник відходів - фізична або юридична особа, яка відповідно до закону володіє, користується і розпоряджається відходами.
Джерело утворення побутових відходів - об'єкт, на якому утворюються побутові відходи (житловий будинок, підприємство, установа, організація, земельна ділянка).
Згідно статті 9 Закону України «Про відходи», суб'єктами права власності на відходи є громадяни України, іноземці, особи без громадянства, підприємства, установи та організації усіх форм власності, територіальні громади, Автономна Республіка Крим і держава.
Територіальні громади є власниками відходів, що утворюються на об'єктах комунальної власності чи знаходяться на їх території і не мають власника або власник яких невідомий (безхазяйні відходи).
Відповідно до статті 21 Закону України «Про відходи» Органи місцевого самоврядування у сфері поводження з відходами забезпечують виконання вимог законодавства про відходи.
Згідно зі статтею 17 Закону України «Про відходи» суб'єкти господарювання у сфері поводження з відходами укладають договори з юридичною особою, яка в установленому порядку визначена виконавцем послуг на вивезення побутових відходів на певній території, на якій знаходиться об'єкт утворення відходів.
Відповідно до статті 13 Закону України «Про відходи» суб'єктами у сфері поводження з відходами є громадяни України, іноземці та особи без громадянства, а також підприємства, установи та організації усіх форм власності, діяльність яких пов'язана із поводженням з відходами.
Відповідно до статті 35-1 Закону України «Про відходи», поводження з побутовими відходами здійснюється відповідно до державних норм, стандартів і правил. Власники або наймачі, користувачі, у тому числі орендарі, джерел утворення побутових відходів, земельних ділянок укладають договори з юридичною особою, яка визначена виконавцем послуг на вивезення побутових відходів, здійснюють оплату таких послуг та забезпечують роздільне збирання твердих побутових відходів. Збирання та вивезення побутових відходів у межах певної території здійснюється юридичною особою, яка уповноважена на це органом місцевого самоврядування на конкурсних засадах у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, спеціально обладнаними для цього транспортними засобами.
Отже, діючим законодавством у сфері поводження з відходами покладено обов'язок на власників або наймачів, користувачів, у тому числі орендарів, джерел утворення побутових відходів, земельних ділянок укладати договори про надання послуг з вивезення побутових відходів з юридичною особою, яка визначена виконавцем послуг з вивезення побутових відходів на певній території населеного пункту.
Виконавець послуг з вивезення побутових відходів на певній території населеного пункту визначається на конкурсних засадах органом місцевого самоврядування.
Метою проведення конкурсу є надання суб’єкту господарювання права надавати споживачам послуги з вивезення твердих побутових відходів у межах певної території на підставі переваг, отриманих над іншими суб’єктами господарювання завдяки власним досягненням, внаслідок чого споживачі матимуть можливість обирати між кількома продавцями.
Конкурс по своїй суті – це конкурентний спосіб надання права на вивезення побутових відходів, основною метою проведення якого, є розвиток конкуренції та вибір на конкурсних засадах виконавців відповідних послуг, які спроможні забезпечувати належну якість обслуговування споживачів.
При цьому об'єктами конкурсу (джерелами утворення відходів) у даному випадку були, зокрема об’єкти, які відносяться до комунальної власності міста.
Тобто неврахування підсумків проведеного конкурсу призведе до спотворення конкуренції на ринку надання послуг з вивезення твердих побутових відходів в місті Одесі.
Номер вимоги: UA-2020-12-01-004895-c.b2
Статус:
Відхилено
Учасник: ТОВ "ЧАСТЮЛЯ", Код ЄДРПОУ:40539205
Дата подання: 06 грудня 2020 23:50
Дискримінаційні вимоги
Згідно п. 5 розділу 3 Тендерної документації – «учасник у складі пропозиції має надати підтвердження, що учасник є виконавцем послуг з вивезення побутових відходів на території м. Одеси, визначеним органом місцевого самоврядування на конкурсних засадах у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.».
Вказана вимога є незаконною з огляду на наступне.
Згідно п. 13 ч. 1 ст. 1 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» споживач житлово-комунальних послуг (далі - споживач) - індивідуальний або колективний споживач.
Згідно п. 9 ч. 1 ст. 1 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» - колективний споживач - юридична особа, що об’єднує споживачів у будівлі та в їхніх інтересах укладає договір про надання комунальної послуги.
Комунальне підприємство «Міськзелентрест» в розумінні Закону України «Про житлово-комунальні послуги» не є колективним споживачем житлово-комунальних послуг.
Згідно п. 6 ч. 1 ст. 1 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» - індивідуальний споживач - фізична або юридична особа, яка є власником (співвласником) нерухомого майна, або за згодою власника інша особа, яка користується об’єктом нерухомого майна і отримує житлово-комунальну послугу для власних потреб та з якою або від імені якої укладено відповідний договір про надання житлово-комунальної послуги.
Комунальне підприємство «Міськзелентрест» здійснює діяльність, щодо надання юридичним та фізичним особам послуг по озелененню, утриманню та вирощуванню зелених насаджень; ремонтно-будівельні послуги; утримання та благоустрій зеленої зони міста.
Комунальне підприємство «Міськзелентрест» в розумінні Закону України «Про житлово-комунальні послуги» не є індивідуальним споживачем житлово-комунальних послуг.
В свою чергу Комунальне підприємство «Міськзелентрест» є «замовник» в розумінні ст. 2 Закону України «Про публічні закупівлі» і керується в своїй діяльності Законом України «Про публічні закупівлі», вказане стосується закупівлі товарів, робіт і послуг в тому числі і закупівлі послуг з поводження з побутовими відходами.
Згідно ст. 35-1 Закону України «Про відходи» - виконавця послуг з вивезення побутових відходів визначає орган місцевого самоврядування на конкурсних засадах у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Конкурс з визначення виконавця послуг з вивезення побутових відходів проводиться відповідно до Порядку проведення конкурсу на надання послуг з вивезення побутових відходів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16 листопада 2011 р. № 1173. (далі – Порядок 1173).
Згідно п. 5 Порядку 1173 - для проведення конкурсу організатор конкурсу готує конкурсну документацію, яка повинна містити таку інформацію: 7) характеристика території, де повинні надаватися послуги з поводження з побутовими відходами: розміри та межі певної території та перелік розміщених у зазначених межах об’єктів утворення побутових відходів, середня відстань до об’єктів поводження з відходами та їх місцезнаходження. 8) характеристика об'єктів утворення побутових відходів за джерелами їх утворення.
У Переліку розміщених у межах території об’єктів утворення побутових відходів, який має відповідати інформації, зазначеній в конкурсній документації для проведення конкурсу на надання послуг з вивезення побутових відходів, потреби КП «Міськзелентрест» не враховані.
Статтею 13 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» передбачена процедура укладення договорів по наданню послуг з вивезення побутових відходів.
Згідно ст. 13 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» - договір про надання комунальних послуг укладається строком на один рік. Якщо за один місяць до закінчення зазначеного строку жодна із сторін не повідомить письмово другу сторону про відмову від договору, договір вважається продовженим на черговий однорічний строк. З пропозицією про укладання договору про надання комунальних послуг або внесення змін до нього може звернутися будь-яка сторона, надавши письмово другій стороні проект відповідного договору (змін до нього), складений згідно з типовим договором. Якщо протягом 30 днів після отримання проекту договору (змін до нього) виконавець комунальної послуги, який одержав проект договору (змін до договору) від споживача (іншої особи, яка відповідно до договору або закону укладає такий договір в інтересах споживача), не повідомив про свою відмову від укладання договору (внесення змін) та не надав своїх заперечень або протоколу розбіжностей до нього і при цьому не припинив надання комунальної послуги цьому споживачу (або в інший спосіб засвідчив свою волю до надання відповідної комунальної послуги споживачу), договір (зміни до нього) вважається укладеним у редакції, запропонованій споживачем (іншою особою, яка відповідно до договору або закону укладає такий договір в інтересах споживача), якщо інше не передбачено цим Законом. Якщо споживач (інша особа, яка відповідно до договору або закону укладає такий договір в інтересах споживача), який отримав проект договору (змін до нього) від виконавця комунальної послуги, не повідомив протягом 30 днів про свою відмову від укладання договору (внесення змін) та не надав своїх заперечень або протоколу розбіжностей до нього, а вчинив дії, які засвідчують його волю до отримання (продовження отримання) відповідної комунальної послуги від цього виконавця (у тому числі здійснив оплату наданих послуг), договір (зміни до нього) вважається укладеним у редакції, запропонованій виконавцем комунальної послуги, якщо інше не передбачено цим Законом.
Таким чином Законом України «Про житлово-комунальні послуги» предбачена процедура відповідно до якої укладаються договори по наданню послуг з вивезення побутових відходів, вказані договори укладаються з відповідними виконавцями послуг, що визначені згідно Порядку 1173. В той же час процедура укладення договору про надання послуг з вивезення відходів і визначення виконавця (переможця), який буде надавати вказані послуги для Комунального підприємства «Міськзелентрест» передбачена Законом України «Про публічні закупівлі».
Вище вказана позиція узгоджується також з Рішенням Постійно діючої адміністративної колегії Антимонопольного комітету України з розгляду скарг про порушення законодавства у сфері публічних закупівель № 5012-р/пк-пз від 25.05.2018 р. по публічній закупівлі по Скарзі UA-2018-04-24-001627-b.a3.
Крім того при укладенні договорів з виконавцем послуг з вивезення побутових відходів застосовуються тарифи визначені Порядком формування тарифів на послуги з поводження з побутовими відходами, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 26 липня 2006 р. № 1010, що є неможливим для замовників в розумінні Закону України «Про публічні закупівлі».
Таким чином при визначенні виконавця послуг з вивезення побутових відходів Комунальне підприємство «Міськзелентрест», як замовник керується саме Законом України «Про публічні закупівлі».
Комунальним підприємством «Міськзелентрест» неправомірно обмежено конкуренцію, а саме обмежено коло учасників відкритих торгів лише виконавцями послуг з вивезення побутових відходів на території м. Одеси, які визначеним органом місцевого самоврядування на конкурсних засадах у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Статтею 5 Закону України «Про публічні закупівлі» встановлено, що закупівлі здійснюються за такими принципами:
- добросовісна конкуренція серед учасників;
- відкритість та прозорість на всіх стадіях закупівель;
- недискримінація учасників та рівне ставлення до них.
Відповідно ч. 2 ст. 5 Закону України «Про публічні закупівлі» - учасники (резиденти та нерезиденти) всіх форм власності та організаційно-правових форм беруть участь у процедурах закупівель/спрощених закупівлях на рівних умовах.
Згідно ч. 4 ст. 5 Закону України «Про публічні закупівлі» - замовники не мають права встановлювати жодних дискримінаційних вимог до учасників.
Відповідно ч. 4 ст. ст. 22 Закону України «Про публічні закупівлі» - тендерна документація не повинна містити вимог, що обмежують конкуренцію та призводять до дискримінації учасників.
Встановленням Замовник вимоги, що «учасник у складі пропозиції має надати підтвердження, що учасник є виконавцем послуг з вивезення побутових відходів на території м. Одеси, визначеним органом місцевого самоврядування на конкурсних засадах у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України» порушено вище зазначені принципи і вимоги Закону України «Про публічні закупівлі».
Враховуючи вище зазначене, вимагаємо виключити з тендерної документації вимогу передбачену п. 5 розділу 3 тендерної документації наступного змісту - «учасник у складі пропозиції має надати підтвердження, що учасник є виконавцем послуг з вивезення побутових відходів на території м. Одеси, визначеним органом місцевого самоврядування на конкурсних засадах у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.».
Розгорнути Згорнути
Рішення замовника: Вимога відхилена
08 грудня 2020 13:15
Зазначена вимога не є дискримінаційною, та такою, що обмежує конкуренцію з огляду на наступне.
Відповідно до ст.1 Закону України «Про захист економічної конкуренції», економічна конкуренція (конкуренція) - змагання між суб’єктами господарювання з метою здобуття завдяки власним досягненням переваг над іншими суб’єктами господарювання, внаслідок чого споживачі, суб’єкти господарювання мають можливість вибирати між кількома продавцями, покупцями, а окремий суб’єкт господарювання не може визначати умови обороту товарів на ринку.
У відповідності до Закону України «Про відходи»:
Власник відходів - фізична або юридична особа, яка відповідно до закону володіє, користується і розпоряджається відходами.
Джерело утворення побутових відходів - об'єкт, на якому утворюються побутові відходи (житловий будинок, підприємство, установа, організація, земельна ділянка).
Згідно статті 9 Закону України «Про відходи», суб'єктами права власності на відходи є громадяни України, іноземці, особи без громадянства, підприємства, установи та організації усіх форм власності, територіальні громади, Автономна Республіка Крим і держава.
Територіальні громади є власниками відходів, що утворюються на об'єктах комунальної власності чи знаходяться на їх території і не мають власника або власник яких невідомий (безхазяйні відходи).
Відповідно до статті 21 Закону України «Про відходи» Органи місцевого самоврядування у сфері поводження з відходами забезпечують виконання вимог законодавства про відходи.
Згідно зі статтею 17 Закону України «Про відходи» суб'єкти господарювання у сфері поводження з відходами укладають договори з юридичною особою, яка в установленому порядку визначена виконавцем послуг на вивезення побутових відходів на певній території, на якій знаходиться об'єкт утворення відходів.
Відповідно до статті 13 Закону України «Про відходи» суб'єктами у сфері поводження з відходами є громадяни України, іноземці та особи без громадянства, а також підприємства, установи та організації усіх форм власності, діяльність яких пов'язана із поводженням з відходами.
Відповідно до статті 35-1 Закону України «Про відходи», поводження з побутовими відходами здійснюється відповідно до державних норм, стандартів і правил. Власники або наймачі, користувачі, у тому числі орендарі, джерел утворення побутових відходів, земельних ділянок укладають договори з юридичною особою, яка визначена виконавцем послуг на вивезення побутових відходів, здійснюють оплату таких послуг та забезпечують роздільне збирання твердих побутових відходів. Збирання та вивезення побутових відходів у межах певної території здійснюється юридичною особою, яка уповноважена на це органом місцевого самоврядування на конкурсних засадах у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, спеціально обладнаними для цього транспортними засобами.
Отже, діючим законодавством у сфері поводження з відходами покладено обов'язок на власників або наймачів, користувачів, у тому числі орендарів, джерел утворення побутових відходів, земельних ділянок укладати договори про надання послуг з вивезення побутових відходів з юридичною особою, яка визначена виконавцем послуг з вивезення побутових відходів на певній території населеного пункту.
Виконавець послуг з вивезення побутових відходів на певній території населеного пункту визначається на конкурсних засадах органом місцевого самоврядування.
Метою проведення конкурсу є надання суб’єкту господарювання права надавати споживачам послуги з вивезення твердих побутових відходів у межах певної території на підставі переваг, отриманих над іншими суб’єктами господарювання завдяки власним досягненням, внаслідок чого споживачі матимуть можливість обирати між кількома продавцями.
Конкурс по своїй суті – це конкурентний спосіб надання права на вивезення побутових відходів, основною метою проведення якого, є розвиток конкуренції та вибір на конкурсних засадах виконавців відповідних послуг, які спроможні забезпечувати належну якість обслуговування споживачів.
При цьому об'єктами конкурсу (джерелами утворення відходів) у даному випадку були, зокрема об’єкти, які відносяться до комунальної власності міста.
Тобто неврахування підсумків проведеного конкурсу призведе до спотворення конкуренції на ринку надання послуг з вивезення твердих побутових відходів в місті Одесі.
Номер вимоги: UA-2020-12-01-004895-c.b3
Статус:
Відхилено
Учасник: ТОВ "ЧАСТЮЛЯ", Код ЄДРПОУ:40539205
Дата подання: 06 грудня 2020 23:50
Дискримінаційні вимоги
Згідно п. 5 розділу 3 Тендерної документації – «учасник у складі пропозиції має надати підтвердження, що учасник є виконавцем послуг з вивезення побутових відходів на території м. Одеси, визначеним органом місцевого самоврядування на конкурсних засадах у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.».
Вказана вимога є незаконною з огляду на наступне.
Згідно п. 13 ч. 1 ст. 1 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» споживач житлово-комунальних послуг (далі - споживач) - індивідуальний або колективний споживач.
Згідно п. 9 ч. 1 ст. 1 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» - колективний споживач - юридична особа, що об’єднує споживачів у будівлі та в їхніх інтересах укладає договір про надання комунальної послуги.
Комунальне підприємство «Міськзелентрест» в розумінні Закону України «Про житлово-комунальні послуги» не є колективним споживачем житлово-комунальних послуг.
Згідно п. 6 ч. 1 ст. 1 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» - індивідуальний споживач - фізична або юридична особа, яка є власником (співвласником) нерухомого майна, або за згодою власника інша особа, яка користується об’єктом нерухомого майна і отримує житлово-комунальну послугу для власних потреб та з якою або від імені якої укладено відповідний договір про надання житлово-комунальної послуги.
Комунальне підприємство «Міськзелентрест» здійснює діяльність, щодо надання юридичним та фізичним особам послуг по озелененню, утриманню та вирощуванню зелених насаджень; ремонтно-будівельні послуги; утримання та благоустрій зеленої зони міста.
Комунальне підприємство «Міськзелентрест» в розумінні Закону України «Про житлово-комунальні послуги» не є індивідуальним споживачем житлово-комунальних послуг.
В свою чергу Комунальне підприємство «Міськзелентрест» є «замовник» в розумінні ст. 2 Закону України «Про публічні закупівлі» і керується в своїй діяльності Законом України «Про публічні закупівлі», вказане стосується закупівлі товарів, робіт і послуг в тому числі і закупівлі послуг з поводження з побутовими відходами.
Згідно ст. 35-1 Закону України «Про відходи» - виконавця послуг з вивезення побутових відходів визначає орган місцевого самоврядування на конкурсних засадах у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Конкурс з визначення виконавця послуг з вивезення побутових відходів проводиться відповідно до Порядку проведення конкурсу на надання послуг з вивезення побутових відходів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16 листопада 2011 р. № 1173. (далі – Порядок 1173).
Згідно п. 5 Порядку 1173 - для проведення конкурсу організатор конкурсу готує конкурсну документацію, яка повинна містити таку інформацію: 7) характеристика території, де повинні надаватися послуги з поводження з побутовими відходами: розміри та межі певної території та перелік розміщених у зазначених межах об’єктів утворення побутових відходів, середня відстань до об’єктів поводження з відходами та їх місцезнаходження. 8) характеристика об'єктів утворення побутових відходів за джерелами їх утворення.
У Переліку розміщених у межах території об’єктів утворення побутових відходів, який має відповідати інформації, зазначеній в конкурсній документації для проведення конкурсу на надання послуг з вивезення побутових відходів, потреби КП «Міськзелентрест» не враховані.
Статтею 13 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» передбачена процедура укладення договорів по наданню послуг з вивезення побутових відходів.
Згідно ст. 13 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» - договір про надання комунальних послуг укладається строком на один рік. Якщо за один місяць до закінчення зазначеного строку жодна із сторін не повідомить письмово другу сторону про відмову від договору, договір вважається продовженим на черговий однорічний строк. З пропозицією про укладання договору про надання комунальних послуг або внесення змін до нього може звернутися будь-яка сторона, надавши письмово другій стороні проект відповідного договору (змін до нього), складений згідно з типовим договором. Якщо протягом 30 днів після отримання проекту договору (змін до нього) виконавець комунальної послуги, який одержав проект договору (змін до договору) від споживача (іншої особи, яка відповідно до договору або закону укладає такий договір в інтересах споживача), не повідомив про свою відмову від укладання договору (внесення змін) та не надав своїх заперечень або протоколу розбіжностей до нього і при цьому не припинив надання комунальної послуги цьому споживачу (або в інший спосіб засвідчив свою волю до надання відповідної комунальної послуги споживачу), договір (зміни до нього) вважається укладеним у редакції, запропонованій споживачем (іншою особою, яка відповідно до договору або закону укладає такий договір в інтересах споживача), якщо інше не передбачено цим Законом. Якщо споживач (інша особа, яка відповідно до договору або закону укладає такий договір в інтересах споживача), який отримав проект договору (змін до нього) від виконавця комунальної послуги, не повідомив протягом 30 днів про свою відмову від укладання договору (внесення змін) та не надав своїх заперечень або протоколу розбіжностей до нього, а вчинив дії, які засвідчують його волю до отримання (продовження отримання) відповідної комунальної послуги від цього виконавця (у тому числі здійснив оплату наданих послуг), договір (зміни до нього) вважається укладеним у редакції, запропонованій виконавцем комунальної послуги, якщо інше не передбачено цим Законом.
Таким чином Законом України «Про житлово-комунальні послуги» предбачена процедура відповідно до якої укладаються договори по наданню послуг з вивезення побутових відходів, вказані договори укладаються з відповідними виконавцями послуг, що визначені згідно Порядку 1173. В той же час процедура укладення договору про надання послуг з вивезення відходів і визначення виконавця (переможця), який буде надавати вказані послуги для Комунального підприємства «Міськзелентрест» передбачена Законом України «Про публічні закупівлі».
Вище вказана позиція узгоджується також з Рішенням Постійно діючої адміністративної колегії Антимонопольного комітету України з розгляду скарг про порушення законодавства у сфері публічних закупівель № 5012-р/пк-пз від 25.05.2018 р. по публічній закупівлі по Скарзі UA-2018-04-24-001627-b.a3.
Крім того при укладенні договорів з виконавцем послуг з вивезення побутових відходів застосовуються тарифи визначені Порядком формування тарифів на послуги з поводження з побутовими відходами, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 26 липня 2006 р. № 1010, що є неможливим для замовників в розумінні Закону України «Про публічні закупівлі».
Таким чином при визначенні виконавця послуг з вивезення побутових відходів Комунальне підприємство «Міськзелентрест», як замовник керується саме Законом України «Про публічні закупівлі».
Комунальним підприємством «Міськзелентрест» неправомірно обмежено конкуренцію, а саме обмежено коло учасників відкритих торгів лише виконавцями послуг з вивезення побутових відходів на території м. Одеси, які визначеним органом місцевого самоврядування на конкурсних засадах у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Статтею 5 Закону України «Про публічні закупівлі» встановлено, що закупівлі здійснюються за такими принципами:
- добросовісна конкуренція серед учасників;
- відкритість та прозорість на всіх стадіях закупівель;
- недискримінація учасників та рівне ставлення до них.
Відповідно ч. 2 ст. 5 Закону України «Про публічні закупівлі» - учасники (резиденти та нерезиденти) всіх форм власності та організаційно-правових форм беруть участь у процедурах закупівель/спрощених закупівлях на рівних умовах.
Згідно ч. 4 ст. 5 Закону України «Про публічні закупівлі» - замовники не мають права встановлювати жодних дискримінаційних вимог до учасників.
Відповідно ч. 4 ст. ст. 22 Закону України «Про публічні закупівлі» - тендерна документація не повинна містити вимог, що обмежують конкуренцію та призводять до дискримінації учасників.
Встановленням Замовник вимоги, що «учасник у складі пропозиції має надати підтвердження, що учасник є виконавцем послуг з вивезення побутових відходів на території м. Одеси, визначеним органом місцевого самоврядування на конкурсних засадах у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України» порушено вище зазначені принципи і вимоги Закону України «Про публічні закупівлі».
Враховуючи вище зазначене, вимагаємо виключити з тендерної документації вимогу передбачену п. 5 розділу 3 тендерної документації наступного змісту - «учасник у складі пропозиції має надати підтвердження, що учасник є виконавцем послуг з вивезення побутових відходів на території м. Одеси, визначеним органом місцевого самоврядування на конкурсних засадах у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.».
Розгорнути Згорнути
Рішення замовника: Вимога відхилена
08 грудня 2020 13:15
Зазначена вимога не є дискримінаційною, та такою, що обмежує конкуренцію з огляду на наступне.
Відповідно до ст.1 Закону України «Про захист економічної конкуренції», економічна конкуренція (конкуренція) - змагання між суб’єктами господарювання з метою здобуття завдяки власним досягненням переваг над іншими суб’єктами господарювання, внаслідок чого споживачі, суб’єкти господарювання мають можливість вибирати між кількома продавцями, покупцями, а окремий суб’єкт господарювання не може визначати умови обороту товарів на ринку.
У відповідності до Закону України «Про відходи»:
Власник відходів - фізична або юридична особа, яка відповідно до закону володіє, користується і розпоряджається відходами.
Джерело утворення побутових відходів - об'єкт, на якому утворюються побутові відходи (житловий будинок, підприємство, установа, організація, земельна ділянка).
Згідно статті 9 Закону України «Про відходи», суб'єктами права власності на відходи є громадяни України, іноземці, особи без громадянства, підприємства, установи та організації усіх форм власності, територіальні громади, Автономна Республіка Крим і держава.
Територіальні громади є власниками відходів, що утворюються на об'єктах комунальної власності чи знаходяться на їх території і не мають власника або власник яких невідомий (безхазяйні відходи).
Відповідно до статті 21 Закону України «Про відходи» Органи місцевого самоврядування у сфері поводження з відходами забезпечують виконання вимог законодавства про відходи.
Згідно зі статтею 17 Закону України «Про відходи» суб'єкти господарювання у сфері поводження з відходами укладають договори з юридичною особою, яка в установленому порядку визначена виконавцем послуг на вивезення побутових відходів на певній території, на якій знаходиться об'єкт утворення відходів.
Відповідно до статті 13 Закону України «Про відходи» суб'єктами у сфері поводження з відходами є громадяни України, іноземці та особи без громадянства, а також підприємства, установи та організації усіх форм власності, діяльність яких пов'язана із поводженням з відходами.
Відповідно до статті 35-1 Закону України «Про відходи», поводження з побутовими відходами здійснюється відповідно до державних норм, стандартів і правил. Власники або наймачі, користувачі, у тому числі орендарі, джерел утворення побутових відходів, земельних ділянок укладають договори з юридичною особою, яка визначена виконавцем послуг на вивезення побутових відходів, здійснюють оплату таких послуг та забезпечують роздільне збирання твердих побутових відходів. Збирання та вивезення побутових відходів у межах певної території здійснюється юридичною особою, яка уповноважена на це органом місцевого самоврядування на конкурсних засадах у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, спеціально обладнаними для цього транспортними засобами.
Отже, діючим законодавством у сфері поводження з відходами покладено обов'язок на власників або наймачів, користувачів, у тому числі орендарів, джерел утворення побутових відходів, земельних ділянок укладати договори про надання послуг з вивезення побутових відходів з юридичною особою, яка визначена виконавцем послуг з вивезення побутових відходів на певній території населеного пункту.
Виконавець послуг з вивезення побутових відходів на певній території населеного пункту визначається на конкурсних засадах органом місцевого самоврядування.
Метою проведення конкурсу є надання суб’єкту господарювання права надавати споживачам послуги з вивезення твердих побутових відходів у межах певної території на підставі переваг, отриманих над іншими суб’єктами господарювання завдяки власним досягненням, внаслідок чого споживачі матимуть можливість обирати між кількома продавцями.
Конкурс по своїй суті – це конкурентний спосіб надання права на вивезення побутових відходів, основною метою проведення якого, є розвиток конкуренції та вибір на конкурсних засадах виконавців відповідних послуг, які спроможні забезпечувати належну якість обслуговування споживачів.
При цьому об'єктами конкурсу (джерелами утворення відходів) у даному випадку були, зокрема об’єкти, які відносяться до комунальної власності міста.
Тобто неврахування підсумків проведеного конкурсу призведе до спотворення конкуренції на ринку надання послуг з вивезення твердих побутових відходів в місті Одесі.
Номер вимоги: UA-2020-12-01-004895-c.b4
Статус:
Відхилено
Учасник: ТОВ "ЧАСТЮЛЯ", Код ЄДРПОУ:40539205
Дата подання: 06 грудня 2020 23:51
Дискримінаційні вимоги
Згідно п. 5 розділу 3 Тендерної документації – «учасник у складі пропозиції має надати підтвердження, що учасник є виконавцем послуг з вивезення побутових відходів на території м. Одеси, визначеним органом місцевого самоврядування на конкурсних засадах у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.».
Вказана вимога є незаконною з огляду на наступне.
Згідно п. 13 ч. 1 ст. 1 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» споживач житлово-комунальних послуг (далі - споживач) - індивідуальний або колективний споживач.
Згідно п. 9 ч. 1 ст. 1 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» - колективний споживач - юридична особа, що об’єднує споживачів у будівлі та в їхніх інтересах укладає договір про надання комунальної послуги.
Комунальне підприємство «Міськзелентрест» в розумінні Закону України «Про житлово-комунальні послуги» не є колективним споживачем житлово-комунальних послуг.
Згідно п. 6 ч. 1 ст. 1 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» - індивідуальний споживач - фізична або юридична особа, яка є власником (співвласником) нерухомого майна, або за згодою власника інша особа, яка користується об’єктом нерухомого майна і отримує житлово-комунальну послугу для власних потреб та з якою або від імені якої укладено відповідний договір про надання житлово-комунальної послуги.
Комунальне підприємство «Міськзелентрест» здійснює діяльність, щодо надання юридичним та фізичним особам послуг по озелененню, утриманню та вирощуванню зелених насаджень; ремонтно-будівельні послуги; утримання та благоустрій зеленої зони міста.
Комунальне підприємство «Міськзелентрест» в розумінні Закону України «Про житлово-комунальні послуги» не є індивідуальним споживачем житлово-комунальних послуг.
В свою чергу Комунальне підприємство «Міськзелентрест» є «замовник» в розумінні ст. 2 Закону України «Про публічні закупівлі» і керується в своїй діяльності Законом України «Про публічні закупівлі», вказане стосується закупівлі товарів, робіт і послуг в тому числі і закупівлі послуг з поводження з побутовими відходами.
Згідно ст. 35-1 Закону України «Про відходи» - виконавця послуг з вивезення побутових відходів визначає орган місцевого самоврядування на конкурсних засадах у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Конкурс з визначення виконавця послуг з вивезення побутових відходів проводиться відповідно до Порядку проведення конкурсу на надання послуг з вивезення побутових відходів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16 листопада 2011 р. № 1173. (далі – Порядок 1173).
Згідно п. 5 Порядку 1173 - для проведення конкурсу організатор конкурсу готує конкурсну документацію, яка повинна містити таку інформацію: 7) характеристика території, де повинні надаватися послуги з поводження з побутовими відходами: розміри та межі певної території та перелік розміщених у зазначених межах об’єктів утворення побутових відходів, середня відстань до об’єктів поводження з відходами та їх місцезнаходження. 8) характеристика об'єктів утворення побутових відходів за джерелами їх утворення.
У Переліку розміщених у межах території об’єктів утворення побутових відходів, який має відповідати інформації, зазначеній в конкурсній документації для проведення конкурсу на надання послуг з вивезення побутових відходів, потреби КП «Міськзелентрест» не враховані.
Статтею 13 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» передбачена процедура укладення договорів по наданню послуг з вивезення побутових відходів.
Згідно ст. 13 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» - договір про надання комунальних послуг укладається строком на один рік. Якщо за один місяць до закінчення зазначеного строку жодна із сторін не повідомить письмово другу сторону про відмову від договору, договір вважається продовженим на черговий однорічний строк. З пропозицією про укладання договору про надання комунальних послуг або внесення змін до нього може звернутися будь-яка сторона, надавши письмово другій стороні проект відповідного договору (змін до нього), складений згідно з типовим договором. Якщо протягом 30 днів після отримання проекту договору (змін до нього) виконавець комунальної послуги, який одержав проект договору (змін до договору) від споживача (іншої особи, яка відповідно до договору або закону укладає такий договір в інтересах споживача), не повідомив про свою відмову від укладання договору (внесення змін) та не надав своїх заперечень або протоколу розбіжностей до нього і при цьому не припинив надання комунальної послуги цьому споживачу (або в інший спосіб засвідчив свою волю до надання відповідної комунальної послуги споживачу), договір (зміни до нього) вважається укладеним у редакції, запропонованій споживачем (іншою особою, яка відповідно до договору або закону укладає такий договір в інтересах споживача), якщо інше не передбачено цим Законом. Якщо споживач (інша особа, яка відповідно до договору або закону укладає такий договір в інтересах споживача), який отримав проект договору (змін до нього) від виконавця комунальної послуги, не повідомив протягом 30 днів про свою відмову від укладання договору (внесення змін) та не надав своїх заперечень або протоколу розбіжностей до нього, а вчинив дії, які засвідчують його волю до отримання (продовження отримання) відповідної комунальної послуги від цього виконавця (у тому числі здійснив оплату наданих послуг), договір (зміни до нього) вважається укладеним у редакції, запропонованій виконавцем комунальної послуги, якщо інше не передбачено цим Законом.
Таким чином Законом України «Про житлово-комунальні послуги» предбачена процедура відповідно до якої укладаються договори по наданню послуг з вивезення побутових відходів, вказані договори укладаються з відповідними виконавцями послуг, що визначені згідно Порядку 1173. В той же час процедура укладення договору про надання послуг з вивезення відходів і визначення виконавця (переможця), який буде надавати вказані послуги для Комунального підприємства «Міськзелентрест» передбачена Законом України «Про публічні закупівлі».
Вище вказана позиція узгоджується також з Рішенням Постійно діючої адміністративної колегії Антимонопольного комітету України з розгляду скарг про порушення законодавства у сфері публічних закупівель № 5012-р/пк-пз від 25.05.2018 р. по публічній закупівлі по Скарзі UA-2018-04-24-001627-b.a3.
Крім того при укладенні договорів з виконавцем послуг з вивезення побутових відходів застосовуються тарифи визначені Порядком формування тарифів на послуги з поводження з побутовими відходами, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 26 липня 2006 р. № 1010, що є неможливим для замовників в розумінні Закону України «Про публічні закупівлі».
Таким чином при визначенні виконавця послуг з вивезення побутових відходів Комунальне підприємство «Міськзелентрест», як замовник керується саме Законом України «Про публічні закупівлі».
Комунальним підприємством «Міськзелентрест» неправомірно обмежено конкуренцію, а саме обмежено коло учасників відкритих торгів лише виконавцями послуг з вивезення побутових відходів на території м. Одеси, які визначеним органом місцевого самоврядування на конкурсних засадах у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Статтею 5 Закону України «Про публічні закупівлі» встановлено, що закупівлі здійснюються за такими принципами:
- добросовісна конкуренція серед учасників;
- відкритість та прозорість на всіх стадіях закупівель;
- недискримінація учасників та рівне ставлення до них.
Відповідно ч. 2 ст. 5 Закону України «Про публічні закупівлі» - учасники (резиденти та нерезиденти) всіх форм власності та організаційно-правових форм беруть участь у процедурах закупівель/спрощених закупівлях на рівних умовах.
Згідно ч. 4 ст. 5 Закону України «Про публічні закупівлі» - замовники не мають права встановлювати жодних дискримінаційних вимог до учасників.
Відповідно ч. 4 ст. ст. 22 Закону України «Про публічні закупівлі» - тендерна документація не повинна містити вимог, що обмежують конкуренцію та призводять до дискримінації учасників.
Встановленням Замовник вимоги, що «учасник у складі пропозиції має надати підтвердження, що учасник є виконавцем послуг з вивезення побутових відходів на території м. Одеси, визначеним органом місцевого самоврядування на конкурсних засадах у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України» порушено вище зазначені принципи і вимоги Закону України «Про публічні закупівлі».
Враховуючи вище зазначене, вимагаємо виключити з тендерної документації вимогу передбачену п. 5 розділу 3 тендерної документації наступного змісту - «учасник у складі пропозиції має надати підтвердження, що учасник є виконавцем послуг з вивезення побутових відходів на території м. Одеси, визначеним органом місцевого самоврядування на конкурсних засадах у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.».
Розгорнути Згорнути
Рішення замовника: Вимога відхилена
08 грудня 2020 13:15
Зазначена вимога не є дискримінаційною, та такою, що обмежує конкуренцію з огляду на наступне.
Відповідно до ст.1 Закону України «Про захист економічної конкуренції», економічна конкуренція (конкуренція) - змагання між суб’єктами господарювання з метою здобуття завдяки власним досягненням переваг над іншими суб’єктами господарювання, внаслідок чого споживачі, суб’єкти господарювання мають можливість вибирати між кількома продавцями, покупцями, а окремий суб’єкт господарювання не може визначати умови обороту товарів на ринку.
У відповідності до Закону України «Про відходи»:
Власник відходів - фізична або юридична особа, яка відповідно до закону володіє, користується і розпоряджається відходами.
Джерело утворення побутових відходів - об'єкт, на якому утворюються побутові відходи (житловий будинок, підприємство, установа, організація, земельна ділянка).
Згідно статті 9 Закону України «Про відходи», суб'єктами права власності на відходи є громадяни України, іноземці, особи без громадянства, підприємства, установи та організації усіх форм власності, територіальні громади, Автономна Республіка Крим і держава.
Територіальні громади є власниками відходів, що утворюються на об'єктах комунальної власності чи знаходяться на їх території і не мають власника або власник яких невідомий (безхазяйні відходи).
Відповідно до статті 21 Закону України «Про відходи» Органи місцевого самоврядування у сфері поводження з відходами забезпечують виконання вимог законодавства про відходи.
Згідно зі статтею 17 Закону України «Про відходи» суб'єкти господарювання у сфері поводження з відходами укладають договори з юридичною особою, яка в установленому порядку визначена виконавцем послуг на вивезення побутових відходів на певній території, на якій знаходиться об'єкт утворення відходів.
Відповідно до статті 13 Закону України «Про відходи» суб'єктами у сфері поводження з відходами є громадяни України, іноземці та особи без громадянства, а також підприємства, установи та організації усіх форм власності, діяльність яких пов'язана із поводженням з відходами.
Відповідно до статті 35-1 Закону України «Про відходи», поводження з побутовими відходами здійснюється відповідно до державних норм, стандартів і правил. Власники або наймачі, користувачі, у тому числі орендарі, джерел утворення побутових відходів, земельних ділянок укладають договори з юридичною особою, яка визначена виконавцем послуг на вивезення побутових відходів, здійснюють оплату таких послуг та забезпечують роздільне збирання твердих побутових відходів. Збирання та вивезення побутових відходів у межах певної території здійснюється юридичною особою, яка уповноважена на це органом місцевого самоврядування на конкурсних засадах у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, спеціально обладнаними для цього транспортними засобами.
Отже, діючим законодавством у сфері поводження з відходами покладено обов'язок на власників або наймачів, користувачів, у тому числі орендарів, джерел утворення побутових відходів, земельних ділянок укладати договори про надання послуг з вивезення побутових відходів з юридичною особою, яка визначена виконавцем послуг з вивезення побутових відходів на певній території населеного пункту.
Виконавець послуг з вивезення побутових відходів на певній території населеного пункту визначається на конкурсних засадах органом місцевого самоврядування.
Метою проведення конкурсу є надання суб’єкту господарювання права надавати споживачам послуги з вивезення твердих побутових відходів у межах певної території на підставі переваг, отриманих над іншими суб’єктами господарювання завдяки власним досягненням, внаслідок чого споживачі матимуть можливість обирати між кількома продавцями.
Конкурс по своїй суті – це конкурентний спосіб надання права на вивезення побутових відходів, основною метою проведення якого, є розвиток конкуренції та вибір на конкурсних засадах виконавців відповідних послуг, які спроможні забезпечувати належну якість обслуговування споживачів.
При цьому об'єктами конкурсу (джерелами утворення відходів) у даному випадку були, зокрема об’єкти, які відносяться до комунальної власності міста.
Тобто неврахування підсумків проведеного конкурсу призведе до спотворення конкуренції на ринку надання послуг з вивезення твердих побутових відходів в місті Одесі.
Номер вимоги: UA-2020-12-01-004895-c.b5
Статус:
Відхилено
Учасник: ТОВ "ЧАСТЮЛЯ", Код ЄДРПОУ:40539205
Дата подання: 06 грудня 2020 23:51
Дискримінаційні вимоги
Згідно п. 5 розділу 3 Тендерної документації – «учасник у складі пропозиції має надати підтвердження, що учасник є виконавцем послуг з вивезення побутових відходів на території м. Одеси, визначеним органом місцевого самоврядування на конкурсних засадах у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.».
Вказана вимога є незаконною з огляду на наступне.
Згідно п. 13 ч. 1 ст. 1 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» споживач житлово-комунальних послуг (далі - споживач) - індивідуальний або колективний споживач.
Згідно п. 9 ч. 1 ст. 1 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» - колективний споживач - юридична особа, що об’єднує споживачів у будівлі та в їхніх інтересах укладає договір про надання комунальної послуги.
Комунальне підприємство «Міськзелентрест» в розумінні Закону України «Про житлово-комунальні послуги» не є колективним споживачем житлово-комунальних послуг.
Згідно п. 6 ч. 1 ст. 1 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» - індивідуальний споживач - фізична або юридична особа, яка є власником (співвласником) нерухомого майна, або за згодою власника інша особа, яка користується об’єктом нерухомого майна і отримує житлово-комунальну послугу для власних потреб та з якою або від імені якої укладено відповідний договір про надання житлово-комунальної послуги.
Комунальне підприємство «Міськзелентрест» здійснює діяльність, щодо надання юридичним та фізичним особам послуг по озелененню, утриманню та вирощуванню зелених насаджень; ремонтно-будівельні послуги; утримання та благоустрій зеленої зони міста.
Комунальне підприємство «Міськзелентрест» в розумінні Закону України «Про житлово-комунальні послуги» не є індивідуальним споживачем житлово-комунальних послуг.
В свою чергу Комунальне підприємство «Міськзелентрест» є «замовник» в розумінні ст. 2 Закону України «Про публічні закупівлі» і керується в своїй діяльності Законом України «Про публічні закупівлі», вказане стосується закупівлі товарів, робіт і послуг в тому числі і закупівлі послуг з поводження з побутовими відходами.
Згідно ст. 35-1 Закону України «Про відходи» - виконавця послуг з вивезення побутових відходів визначає орган місцевого самоврядування на конкурсних засадах у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Конкурс з визначення виконавця послуг з вивезення побутових відходів проводиться відповідно до Порядку проведення конкурсу на надання послуг з вивезення побутових відходів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16 листопада 2011 р. № 1173. (далі – Порядок 1173).
Згідно п. 5 Порядку 1173 - для проведення конкурсу організатор конкурсу готує конкурсну документацію, яка повинна містити таку інформацію: 7) характеристика території, де повинні надаватися послуги з поводження з побутовими відходами: розміри та межі певної території та перелік розміщених у зазначених межах об’єктів утворення побутових відходів, середня відстань до об’єктів поводження з відходами та їх місцезнаходження. 8) характеристика об'єктів утворення побутових відходів за джерелами їх утворення.
У Переліку розміщених у межах території об’єктів утворення побутових відходів, який має відповідати інформації, зазначеній в конкурсній документації для проведення конкурсу на надання послуг з вивезення побутових відходів, потреби КП «Міськзелентрест» не враховані.
Статтею 13 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» передбачена процедура укладення договорів по наданню послуг з вивезення побутових відходів.
Згідно ст. 13 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» - договір про надання комунальних послуг укладається строком на один рік. Якщо за один місяць до закінчення зазначеного строку жодна із сторін не повідомить письмово другу сторону про відмову від договору, договір вважається продовженим на черговий однорічний строк. З пропозицією про укладання договору про надання комунальних послуг або внесення змін до нього може звернутися будь-яка сторона, надавши письмово другій стороні проект відповідного договору (змін до нього), складений згідно з типовим договором. Якщо протягом 30 днів після отримання проекту договору (змін до нього) виконавець комунальної послуги, який одержав проект договору (змін до договору) від споживача (іншої особи, яка відповідно до договору або закону укладає такий договір в інтересах споживача), не повідомив про свою відмову від укладання договору (внесення змін) та не надав своїх заперечень або протоколу розбіжностей до нього і при цьому не припинив надання комунальної послуги цьому споживачу (або в інший спосіб засвідчив свою волю до надання відповідної комунальної послуги споживачу), договір (зміни до нього) вважається укладеним у редакції, запропонованій споживачем (іншою особою, яка відповідно до договору або закону укладає такий договір в інтересах споживача), якщо інше не передбачено цим Законом. Якщо споживач (інша особа, яка відповідно до договору або закону укладає такий договір в інтересах споживача), який отримав проект договору (змін до нього) від виконавця комунальної послуги, не повідомив протягом 30 днів про свою відмову від укладання договору (внесення змін) та не надав своїх заперечень або протоколу розбіжностей до нього, а вчинив дії, які засвідчують його волю до отримання (продовження отримання) відповідної комунальної послуги від цього виконавця (у тому числі здійснив оплату наданих послуг), договір (зміни до нього) вважається укладеним у редакції, запропонованій виконавцем комунальної послуги, якщо інше не передбачено цим Законом.
Таким чином Законом України «Про житлово-комунальні послуги» предбачена процедура відповідно до якої укладаються договори по наданню послуг з вивезення побутових відходів, вказані договори укладаються з відповідними виконавцями послуг, що визначені згідно Порядку 1173. В той же час процедура укладення договору про надання послуг з вивезення відходів і визначення виконавця (переможця), який буде надавати вказані послуги для Комунального підприємства «Міськзелентрест» передбачена Законом України «Про публічні закупівлі».
Вище вказана позиція узгоджується також з Рішенням Постійно діючої адміністративної колегії Антимонопольного комітету України з розгляду скарг про порушення законодавства у сфері публічних закупівель № 5012-р/пк-пз від 25.05.2018 р. по публічній закупівлі по Скарзі UA-2018-04-24-001627-b.a3.
Крім того при укладенні договорів з виконавцем послуг з вивезення побутових відходів застосовуються тарифи визначені Порядком формування тарифів на послуги з поводження з побутовими відходами, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 26 липня 2006 р. № 1010, що є неможливим для замовників в розумінні Закону України «Про публічні закупівлі».
Таким чином при визначенні виконавця послуг з вивезення побутових відходів Комунальне підприємство «Міськзелентрест», як замовник керується саме Законом України «Про публічні закупівлі».
Комунальним підприємством «Міськзелентрест» неправомірно обмежено конкуренцію, а саме обмежено коло учасників відкритих торгів лише виконавцями послуг з вивезення побутових відходів на території м. Одеси, які визначеним органом місцевого самоврядування на конкурсних засадах у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Статтею 5 Закону України «Про публічні закупівлі» встановлено, що закупівлі здійснюються за такими принципами:
- добросовісна конкуренція серед учасників;
- відкритість та прозорість на всіх стадіях закупівель;
- недискримінація учасників та рівне ставлення до них.
Відповідно ч. 2 ст. 5 Закону України «Про публічні закупівлі» - учасники (резиденти та нерезиденти) всіх форм власності та організаційно-правових форм беруть участь у процедурах закупівель/спрощених закупівлях на рівних умовах.
Згідно ч. 4 ст. 5 Закону України «Про публічні закупівлі» - замовники не мають права встановлювати жодних дискримінаційних вимог до учасників.
Відповідно ч. 4 ст. ст. 22 Закону України «Про публічні закупівлі» - тендерна документація не повинна містити вимог, що обмежують конкуренцію та призводять до дискримінації учасників.
Встановленням Замовник вимоги, що «учасник у складі пропозиції має надати підтвердження, що учасник є виконавцем послуг з вивезення побутових відходів на території м. Одеси, визначеним органом місцевого самоврядування на конкурсних засадах у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України» порушено вище зазначені принципи і вимоги Закону України «Про публічні закупівлі».
Враховуючи вище зазначене, вимагаємо виключити з тендерної документації вимогу передбачену п. 5 розділу 3 тендерної документації наступного змісту - «учасник у складі пропозиції має надати підтвердження, що учасник є виконавцем послуг з вивезення побутових відходів на території м. Одеси, визначеним органом місцевого самоврядування на конкурсних засадах у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.».
Розгорнути Згорнути
Рішення замовника: Вимога відхилена
08 грудня 2020 13:14
Зазначена вимога не є дискримінаційною, та такою, що обмежує конкуренцію з огляду на наступне.
Відповідно до ст.1 Закону України «Про захист економічної конкуренції», економічна конкуренція (конкуренція) - змагання між суб’єктами господарювання з метою здобуття завдяки власним досягненням переваг над іншими суб’єктами господарювання, внаслідок чого споживачі, суб’єкти господарювання мають можливість вибирати між кількома продавцями, покупцями, а окремий суб’єкт господарювання не може визначати умови обороту товарів на ринку.
У відповідності до Закону України «Про відходи»:
Власник відходів - фізична або юридична особа, яка відповідно до закону володіє, користується і розпоряджається відходами.
Джерело утворення побутових відходів - об'єкт, на якому утворюються побутові відходи (житловий будинок, підприємство, установа, організація, земельна ділянка).
Згідно статті 9 Закону України «Про відходи», суб'єктами права власності на відходи є громадяни України, іноземці, особи без громадянства, підприємства, установи та організації усіх форм власності, територіальні громади, Автономна Республіка Крим і держава.
Територіальні громади є власниками відходів, що утворюються на об'єктах комунальної власності чи знаходяться на їх території і не мають власника або власник яких невідомий (безхазяйні відходи).
Відповідно до статті 21 Закону України «Про відходи» Органи місцевого самоврядування у сфері поводження з відходами забезпечують виконання вимог законодавства про відходи.
Згідно зі статтею 17 Закону України «Про відходи» суб'єкти господарювання у сфері поводження з відходами укладають договори з юридичною особою, яка в установленому порядку визначена виконавцем послуг на вивезення побутових відходів на певній території, на якій знаходиться об'єкт утворення відходів.
Відповідно до статті 13 Закону України «Про відходи» суб'єктами у сфері поводження з відходами є громадяни України, іноземці та особи без громадянства, а також підприємства, установи та організації усіх форм власності, діяльність яких пов'язана із поводженням з відходами.
Відповідно до статті 35-1 Закону України «Про відходи», поводження з побутовими відходами здійснюється відповідно до державних норм, стандартів і правил. Власники або наймачі, користувачі, у тому числі орендарі, джерел утворення побутових відходів, земельних ділянок укладають договори з юридичною особою, яка визначена виконавцем послуг на вивезення побутових відходів, здійснюють оплату таких послуг та забезпечують роздільне збирання твердих побутових відходів. Збирання та вивезення побутових відходів у межах певної території здійснюється юридичною особою, яка уповноважена на це органом місцевого самоврядування на конкурсних засадах у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, спеціально обладнаними для цього транспортними засобами.
Отже, діючим законодавством у сфері поводження з відходами покладено обов'язок на власників або наймачів, користувачів, у тому числі орендарів, джерел утворення побутових відходів, земельних ділянок укладати договори про надання послуг з вивезення побутових відходів з юридичною особою, яка визначена виконавцем послуг з вивезення побутових відходів на певній території населеного пункту.
Виконавець послуг з вивезення побутових відходів на певній території населеного пункту визначається на конкурсних засадах органом місцевого самоврядування.
Метою проведення конкурсу є надання суб’єкту господарювання права надавати споживачам послуги з вивезення твердих побутових відходів у межах певної території на підставі переваг, отриманих над іншими суб’єктами господарювання завдяки власним досягненням, внаслідок чого споживачі матимуть можливість обирати між кількома продавцями.
Конкурс по своїй суті – це конкурентний спосіб надання права на вивезення побутових відходів, основною метою проведення якого, є розвиток конкуренції та вибір на конкурсних засадах виконавців відповідних послуг, які спроможні забезпечувати належну якість обслуговування споживачів.
При цьому об'єктами конкурсу (джерелами утворення відходів) у даному випадку були, зокрема об’єкти, які відносяться до комунальної власності міста.
Тобто неврахування підсумків проведеного конкурсу призведе до спотворення конкуренції на ринку надання послуг з вивезення твердих побутових відходів в місті Одесі.
Номер вимоги: UA-2020-12-01-004895-c.b6
Статус:
Відхилено
Учасник: ТОВ "ЧАСТЮЛЯ", Код ЄДРПОУ:40539205
Дата подання: 06 грудня 2020 23:52
Дискримінаційні вимоги
Згідно п. 5 розділу 3 Тендерної документації – «учасник у складі пропозиції має надати підтвердження, що учасник є виконавцем послуг з вивезення побутових відходів на території м. Одеси, визначеним органом місцевого самоврядування на конкурсних засадах у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.».
Вказана вимога є незаконною з огляду на наступне.
Згідно п. 13 ч. 1 ст. 1 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» споживач житлово-комунальних послуг (далі - споживач) - індивідуальний або колективний споживач.
Згідно п. 9 ч. 1 ст. 1 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» - колективний споживач - юридична особа, що об’єднує споживачів у будівлі та в їхніх інтересах укладає договір про надання комунальної послуги.
Комунальне підприємство «Міськзелентрест» в розумінні Закону України «Про житлово-комунальні послуги» не є колективним споживачем житлово-комунальних послуг.
Згідно п. 6 ч. 1 ст. 1 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» - індивідуальний споживач - фізична або юридична особа, яка є власником (співвласником) нерухомого майна, або за згодою власника інша особа, яка користується об’єктом нерухомого майна і отримує житлово-комунальну послугу для власних потреб та з якою або від імені якої укладено відповідний договір про надання житлово-комунальної послуги.
Комунальне підприємство «Міськзелентрест» здійснює діяльність, щодо надання юридичним та фізичним особам послуг по озелененню, утриманню та вирощуванню зелених насаджень; ремонтно-будівельні послуги; утримання та благоустрій зеленої зони міста.
Комунальне підприємство «Міськзелентрест» в розумінні Закону України «Про житлово-комунальні послуги» не є індивідуальним споживачем житлово-комунальних послуг.
В свою чергу Комунальне підприємство «Міськзелентрест» є «замовник» в розумінні ст. 2 Закону України «Про публічні закупівлі» і керується в своїй діяльності Законом України «Про публічні закупівлі», вказане стосується закупівлі товарів, робіт і послуг в тому числі і закупівлі послуг з поводження з побутовими відходами.
Згідно ст. 35-1 Закону України «Про відходи» - виконавця послуг з вивезення побутових відходів визначає орган місцевого самоврядування на конкурсних засадах у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Конкурс з визначення виконавця послуг з вивезення побутових відходів проводиться відповідно до Порядку проведення конкурсу на надання послуг з вивезення побутових відходів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16 листопада 2011 р. № 1173. (далі – Порядок 1173).
Згідно п. 5 Порядку 1173 - для проведення конкурсу організатор конкурсу готує конкурсну документацію, яка повинна містити таку інформацію: 7) характеристика території, де повинні надаватися послуги з поводження з побутовими відходами: розміри та межі певної території та перелік розміщених у зазначених межах об’єктів утворення побутових відходів, середня відстань до об’єктів поводження з відходами та їх місцезнаходження. 8) характеристика об'єктів утворення побутових відходів за джерелами їх утворення.
У Переліку розміщених у межах території об’єктів утворення побутових відходів, який має відповідати інформації, зазначеній в конкурсній документації для проведення конкурсу на надання послуг з вивезення побутових відходів, потреби КП «Міськзелентрест» не враховані.
Статтею 13 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» передбачена процедура укладення договорів по наданню послуг з вивезення побутових відходів.
Згідно ст. 13 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» - договір про надання комунальних послуг укладається строком на один рік. Якщо за один місяць до закінчення зазначеного строку жодна із сторін не повідомить письмово другу сторону про відмову від договору, договір вважається продовженим на черговий однорічний строк. З пропозицією про укладання договору про надання комунальних послуг або внесення змін до нього може звернутися будь-яка сторона, надавши письмово другій стороні проект відповідного договору (змін до нього), складений згідно з типовим договором. Якщо протягом 30 днів після отримання проекту договору (змін до нього) виконавець комунальної послуги, який одержав проект договору (змін до договору) від споживача (іншої особи, яка відповідно до договору або закону укладає такий договір в інтересах споживача), не повідомив про свою відмову від укладання договору (внесення змін) та не надав своїх заперечень або протоколу розбіжностей до нього і при цьому не припинив надання комунальної послуги цьому споживачу (або в інший спосіб засвідчив свою волю до надання відповідної комунальної послуги споживачу), договір (зміни до нього) вважається укладеним у редакції, запропонованій споживачем (іншою особою, яка відповідно до договору або закону укладає такий договір в інтересах споживача), якщо інше не передбачено цим Законом. Якщо споживач (інша особа, яка відповідно до договору або закону укладає такий договір в інтересах споживача), який отримав проект договору (змін до нього) від виконавця комунальної послуги, не повідомив протягом 30 днів про свою відмову від укладання договору (внесення змін) та не надав своїх заперечень або протоколу розбіжностей до нього, а вчинив дії, які засвідчують його волю до отримання (продовження отримання) відповідної комунальної послуги від цього виконавця (у тому числі здійснив оплату наданих послуг), договір (зміни до нього) вважається укладеним у редакції, запропонованій виконавцем комунальної послуги, якщо інше не передбачено цим Законом.
Таким чином Законом України «Про житлово-комунальні послуги» предбачена процедура відповідно до якої укладаються договори по наданню послуг з вивезення побутових відходів, вказані договори укладаються з відповідними виконавцями послуг, що визначені згідно Порядку 1173. В той же час процедура укладення договору про надання послуг з вивезення відходів і визначення виконавця (переможця), який буде надавати вказані послуги для Комунального підприємства «Міськзелентрест» передбачена Законом України «Про публічні закупівлі».
Вище вказана позиція узгоджується також з Рішенням Постійно діючої адміністративної колегії Антимонопольного комітету України з розгляду скарг про порушення законодавства у сфері публічних закупівель № 5012-р/пк-пз від 25.05.2018 р. по публічній закупівлі по Скарзі UA-2018-04-24-001627-b.a3.
Крім того при укладенні договорів з виконавцем послуг з вивезення побутових відходів застосовуються тарифи визначені Порядком формування тарифів на послуги з поводження з побутовими відходами, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 26 липня 2006 р. № 1010, що є неможливим для замовників в розумінні Закону України «Про публічні закупівлі».
Таким чином при визначенні виконавця послуг з вивезення побутових відходів Комунальне підприємство «Міськзелентрест», як замовник керується саме Законом України «Про публічні закупівлі».
Комунальним підприємством «Міськзелентрест» неправомірно обмежено конкуренцію, а саме обмежено коло учасників відкритих торгів лише виконавцями послуг з вивезення побутових відходів на території м. Одеси, які визначеним органом місцевого самоврядування на конкурсних засадах у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Статтею 5 Закону України «Про публічні закупівлі» встановлено, що закупівлі здійснюються за такими принципами:
- добросовісна конкуренція серед учасників;
- відкритість та прозорість на всіх стадіях закупівель;
- недискримінація учасників та рівне ставлення до них.
Відповідно ч. 2 ст. 5 Закону України «Про публічні закупівлі» - учасники (резиденти та нерезиденти) всіх форм власності та організаційно-правових форм беруть участь у процедурах закупівель/спрощених закупівлях на рівних умовах.
Згідно ч. 4 ст. 5 Закону України «Про публічні закупівлі» - замовники не мають права встановлювати жодних дискримінаційних вимог до учасників.
Відповідно ч. 4 ст. ст. 22 Закону України «Про публічні закупівлі» - тендерна документація не повинна містити вимог, що обмежують конкуренцію та призводять до дискримінації учасників.
Встановленням Замовник вимоги, що «учасник у складі пропозиції має надати підтвердження, що учасник є виконавцем послуг з вивезення побутових відходів на території м. Одеси, визначеним органом місцевого самоврядування на конкурсних засадах у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України» порушено вище зазначені принципи і вимоги Закону України «Про публічні закупівлі».
Враховуючи вище зазначене, вимагаємо виключити з тендерної документації вимогу передбачену п. 5 розділу 3 тендерної документації наступного змісту - «учасник у складі пропозиції має надати підтвердження, що учасник є виконавцем послуг з вивезення побутових відходів на території м. Одеси, визначеним органом місцевого самоврядування на конкурсних засадах у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.».
Розгорнути Згорнути
Рішення замовника: Вимога відхилена
08 грудня 2020 13:13
Зазначена вимога не є дискримінаційною, та такою, що обмежує конкуренцію з огляду на наступне.
Відповідно до ст.1 Закону України «Про захист економічної конкуренції», економічна конкуренція (конкуренція) - змагання між суб’єктами господарювання з метою здобуття завдяки власним досягненням переваг над іншими суб’єктами господарювання, внаслідок чого споживачі, суб’єкти господарювання мають можливість вибирати між кількома продавцями, покупцями, а окремий суб’єкт господарювання не може визначати умови обороту товарів на ринку.
У відповідності до Закону України «Про відходи»:
Власник відходів - фізична або юридична особа, яка відповідно до закону володіє, користується і розпоряджається відходами.
Джерело утворення побутових відходів - об'єкт, на якому утворюються побутові відходи (житловий будинок, підприємство, установа, організація, земельна ділянка).
Згідно статті 9 Закону України «Про відходи», суб'єктами права власності на відходи є громадяни України, іноземці, особи без громадянства, підприємства, установи та організації усіх форм власності, територіальні громади, Автономна Республіка Крим і держава.
Територіальні громади є власниками відходів, що утворюються на об'єктах комунальної власності чи знаходяться на їх території і не мають власника або власник яких невідомий (безхазяйні відходи).
Відповідно до статті 21 Закону України «Про відходи» Органи місцевого самоврядування у сфері поводження з відходами забезпечують виконання вимог законодавства про відходи.
Згідно зі статтею 17 Закону України «Про відходи» суб'єкти господарювання у сфері поводження з відходами укладають договори з юридичною особою, яка в установленому порядку визначена виконавцем послуг на вивезення побутових відходів на певній території, на якій знаходиться об'єкт утворення відходів.
Відповідно до статті 13 Закону України «Про відходи» суб'єктами у сфері поводження з відходами є громадяни України, іноземці та особи без громадянства, а також підприємства, установи та організації усіх форм власності, діяльність яких пов'язана із поводженням з відходами.
Відповідно до статті 35-1 Закону України «Про відходи», поводження з побутовими відходами здійснюється відповідно до державних норм, стандартів і правил. Власники або наймачі, користувачі, у тому числі орендарі, джерел утворення побутових відходів, земельних ділянок укладають договори з юридичною особою, яка визначена виконавцем послуг на вивезення побутових відходів, здійснюють оплату таких послуг та забезпечують роздільне збирання твердих побутових відходів. Збирання та вивезення побутових відходів у межах певної території здійснюється юридичною особою, яка уповноважена на це органом місцевого самоврядування на конкурсних засадах у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, спеціально обладнаними для цього транспортними засобами.
Отже, діючим законодавством у сфері поводження з відходами покладено обов'язок на власників або наймачів, користувачів, у тому числі орендарів, джерел утворення побутових відходів, земельних ділянок укладати договори про надання послуг з вивезення побутових відходів з юридичною особою, яка визначена виконавцем послуг з вивезення побутових відходів на певній території населеного пункту.
Виконавець послуг з вивезення побутових відходів на певній території населеного пункту визначається на конкурсних засадах органом місцевого самоврядування.
Метою проведення конкурсу є надання суб’єкту господарювання права надавати споживачам послуги з вивезення твердих побутових відходів у межах певної території на підставі переваг, отриманих над іншими суб’єктами господарювання завдяки власним досягненням, внаслідок чого споживачі матимуть можливість обирати між кількома продавцями.
Конкурс по своїй суті – це конкурентний спосіб надання права на вивезення побутових відходів, основною метою проведення якого, є розвиток конкуренції та вибір на конкурсних засадах виконавців відповідних послуг, які спроможні забезпечувати належну якість обслуговування споживачів.
При цьому об'єктами конкурсу (джерелами утворення відходів) у даному випадку були, зокрема об’єкти, які відносяться до комунальної власності міста.
Тобто неврахування підсумків проведеного конкурсу призведе до спотворення конкуренції на ринку надання послуг з вивезення твердих побутових відходів в місті Одесі.
Номер вимоги: UA-2020-12-01-004895-c.b7
Статус:
Відхилено
Учасник: ТОВ "ЧАСТЮЛЯ", Код ЄДРПОУ:40539205
Дата подання: 06 грудня 2020 23:52
Дискримінаційні вимоги
Згідно п. 5 розділу 3 Тендерної документації – «учасник у складі пропозиції має надати підтвердження, що учасник є виконавцем послуг з вивезення побутових відходів на території м. Одеси, визначеним органом місцевого самоврядування на конкурсних засадах у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.».
Вказана вимога є незаконною з огляду на наступне.
Згідно п. 13 ч. 1 ст. 1 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» споживач житлово-комунальних послуг (далі - споживач) - індивідуальний або колективний споживач.
Згідно п. 9 ч. 1 ст. 1 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» - колективний споживач - юридична особа, що об’єднує споживачів у будівлі та в їхніх інтересах укладає договір про надання комунальної послуги.
Комунальне підприємство «Міськзелентрест» в розумінні Закону України «Про житлово-комунальні послуги» не є колективним споживачем житлово-комунальних послуг.
Згідно п. 6 ч. 1 ст. 1 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» - індивідуальний споживач - фізична або юридична особа, яка є власником (співвласником) нерухомого майна, або за згодою власника інша особа, яка користується об’єктом нерухомого майна і отримує житлово-комунальну послугу для власних потреб та з якою або від імені якої укладено відповідний договір про надання житлово-комунальної послуги.
Комунальне підприємство «Міськзелентрест» здійснює діяльність, щодо надання юридичним та фізичним особам послуг по озелененню, утриманню та вирощуванню зелених насаджень; ремонтно-будівельні послуги; утримання та благоустрій зеленої зони міста.
Комунальне підприємство «Міськзелентрест» в розумінні Закону України «Про житлово-комунальні послуги» не є індивідуальним споживачем житлово-комунальних послуг.
В свою чергу Комунальне підприємство «Міськзелентрест» є «замовник» в розумінні ст. 2 Закону України «Про публічні закупівлі» і керується в своїй діяльності Законом України «Про публічні закупівлі», вказане стосується закупівлі товарів, робіт і послуг в тому числі і закупівлі послуг з поводження з побутовими відходами.
Згідно ст. 35-1 Закону України «Про відходи» - виконавця послуг з вивезення побутових відходів визначає орган місцевого самоврядування на конкурсних засадах у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Конкурс з визначення виконавця послуг з вивезення побутових відходів проводиться відповідно до Порядку проведення конкурсу на надання послуг з вивезення побутових відходів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16 листопада 2011 р. № 1173. (далі – Порядок 1173).
Згідно п. 5 Порядку 1173 - для проведення конкурсу організатор конкурсу готує конкурсну документацію, яка повинна містити таку інформацію: 7) характеристика території, де повинні надаватися послуги з поводження з побутовими відходами: розміри та межі певної території та перелік розміщених у зазначених межах об’єктів утворення побутових відходів, середня відстань до об’єктів поводження з відходами та їх місцезнаходження. 8) характеристика об'єктів утворення побутових відходів за джерелами їх утворення.
У Переліку розміщених у межах території об’єктів утворення побутових відходів, який має відповідати інформації, зазначеній в конкурсній документації для проведення конкурсу на надання послуг з вивезення побутових відходів, потреби КП «Міськзелентрест» не враховані.
Статтею 13 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» передбачена процедура укладення договорів по наданню послуг з вивезення побутових відходів.
Згідно ст. 13 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» - договір про надання комунальних послуг укладається строком на один рік. Якщо за один місяць до закінчення зазначеного строку жодна із сторін не повідомить письмово другу сторону про відмову від договору, договір вважається продовженим на черговий однорічний строк. З пропозицією про укладання договору про надання комунальних послуг або внесення змін до нього може звернутися будь-яка сторона, надавши письмово другій стороні проект відповідного договору (змін до нього), складений згідно з типовим договором. Якщо протягом 30 днів після отримання проекту договору (змін до нього) виконавець комунальної послуги, який одержав проект договору (змін до договору) від споживача (іншої особи, яка відповідно до договору або закону укладає такий договір в інтересах споживача), не повідомив про свою відмову від укладання договору (внесення змін) та не надав своїх заперечень або протоколу розбіжностей до нього і при цьому не припинив надання комунальної послуги цьому споживачу (або в інший спосіб засвідчив свою волю до надання відповідної комунальної послуги споживачу), договір (зміни до нього) вважається укладеним у редакції, запропонованій споживачем (іншою особою, яка відповідно до договору або закону укладає такий договір в інтересах споживача), якщо інше не передбачено цим Законом. Якщо споживач (інша особа, яка відповідно до договору або закону укладає такий договір в інтересах споживача), який отримав проект договору (змін до нього) від виконавця комунальної послуги, не повідомив протягом 30 днів про свою відмову від укладання договору (внесення змін) та не надав своїх заперечень або протоколу розбіжностей до нього, а вчинив дії, які засвідчують його волю до отримання (продовження отримання) відповідної комунальної послуги від цього виконавця (у тому числі здійснив оплату наданих послуг), договір (зміни до нього) вважається укладеним у редакції, запропонованій виконавцем комунальної послуги, якщо інше не передбачено цим Законом.
Таким чином Законом України «Про житлово-комунальні послуги» предбачена процедура відповідно до якої укладаються договори по наданню послуг з вивезення побутових відходів, вказані договори укладаються з відповідними виконавцями послуг, що визначені згідно Порядку 1173. В той же час процедура укладення договору про надання послуг з вивезення відходів і визначення виконавця (переможця), який буде надавати вказані послуги для Комунального підприємства «Міськзелентрест» передбачена Законом України «Про публічні закупівлі».
Вище вказана позиція узгоджується також з Рішенням Постійно діючої адміністративної колегії Антимонопольного комітету України з розгляду скарг про порушення законодавства у сфері публічних закупівель № 5012-р/пк-пз від 25.05.2018 р. по публічній закупівлі по Скарзі UA-2018-04-24-001627-b.a3.
Крім того при укладенні договорів з виконавцем послуг з вивезення побутових відходів застосовуються тарифи визначені Порядком формування тарифів на послуги з поводження з побутовими відходами, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 26 липня 2006 р. № 1010, що є неможливим для замовників в розумінні Закону України «Про публічні закупівлі».
Таким чином при визначенні виконавця послуг з вивезення побутових відходів Комунальне підприємство «Міськзелентрест», як замовник керується саме Законом України «Про публічні закупівлі».
Комунальним підприємством «Міськзелентрест» неправомірно обмежено конкуренцію, а саме обмежено коло учасників відкритих торгів лише виконавцями послуг з вивезення побутових відходів на території м. Одеси, які визначеним органом місцевого самоврядування на конкурсних засадах у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Статтею 5 Закону України «Про публічні закупівлі» встановлено, що закупівлі здійснюються за такими принципами:
- добросовісна конкуренція серед учасників;
- відкритість та прозорість на всіх стадіях закупівель;
- недискримінація учасників та рівне ставлення до них.
Відповідно ч. 2 ст. 5 Закону України «Про публічні закупівлі» - учасники (резиденти та нерезиденти) всіх форм власності та організаційно-правових форм беруть участь у процедурах закупівель/спрощених закупівлях на рівних умовах.
Згідно ч. 4 ст. 5 Закону України «Про публічні закупівлі» - замовники не мають права встановлювати жодних дискримінаційних вимог до учасників.
Відповідно ч. 4 ст. ст. 22 Закону України «Про публічні закупівлі» - тендерна документація не повинна містити вимог, що обмежують конкуренцію та призводять до дискримінації учасників.
Встановленням Замовник вимоги, що «учасник у складі пропозиції має надати підтвердження, що учасник є виконавцем послуг з вивезення побутових відходів на території м. Одеси, визначеним органом місцевого самоврядування на конкурсних засадах у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України» порушено вище зазначені принципи і вимоги Закону України «Про публічні закупівлі».
Враховуючи вище зазначене, вимагаємо виключити з тендерної документації вимогу передбачену п. 5 розділу 3 тендерної документації наступного змісту - «учасник у складі пропозиції має надати підтвердження, що учасник є виконавцем послуг з вивезення побутових відходів на території м. Одеси, визначеним органом місцевого самоврядування на конкурсних засадах у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.».
Розгорнути Згорнути
Рішення замовника: Вимога відхилена
08 грудня 2020 13:13
Зазначена вимога не є дискримінаційною, та такою, що обмежує конкуренцію з огляду на наступне.
Відповідно до ст.1 Закону України «Про захист економічної конкуренції», економічна конкуренція (конкуренція) - змагання між суб’єктами господарювання з метою здобуття завдяки власним досягненням переваг над іншими суб’єктами господарювання, внаслідок чого споживачі, суб’єкти господарювання мають можливість вибирати між кількома продавцями, покупцями, а окремий суб’єкт господарювання не може визначати умови обороту товарів на ринку.
У відповідності до Закону України «Про відходи»:
Власник відходів - фізична або юридична особа, яка відповідно до закону володіє, користується і розпоряджається відходами.
Джерело утворення побутових відходів - об'єкт, на якому утворюються побутові відходи (житловий будинок, підприємство, установа, організація, земельна ділянка).
Згідно статті 9 Закону України «Про відходи», суб'єктами права власності на відходи є громадяни України, іноземці, особи без громадянства, підприємства, установи та організації усіх форм власності, територіальні громади, Автономна Республіка Крим і держава.
Територіальні громади є власниками відходів, що утворюються на об'єктах комунальної власності чи знаходяться на їх території і не мають власника або власник яких невідомий (безхазяйні відходи).
Відповідно до статті 21 Закону України «Про відходи» Органи місцевого самоврядування у сфері поводження з відходами забезпечують виконання вимог законодавства про відходи.
Згідно зі статтею 17 Закону України «Про відходи» суб'єкти господарювання у сфері поводження з відходами укладають договори з юридичною особою, яка в установленому порядку визначена виконавцем послуг на вивезення побутових відходів на певній території, на якій знаходиться об'єкт утворення відходів.
Відповідно до статті 13 Закону України «Про відходи» суб'єктами у сфері поводження з відходами є громадяни України, іноземці та особи без громадянства, а також підприємства, установи та організації усіх форм власності, діяльність яких пов'язана із поводженням з відходами.
Відповідно до статті 35-1 Закону України «Про відходи», поводження з побутовими відходами здійснюється відповідно до державних норм, стандартів і правил. Власники або наймачі, користувачі, у тому числі орендарі, джерел утворення побутових відходів, земельних ділянок укладають договори з юридичною особою, яка визначена виконавцем послуг на вивезення побутових відходів, здійснюють оплату таких послуг та забезпечують роздільне збирання твердих побутових відходів. Збирання та вивезення побутових відходів у межах певної території здійснюється юридичною особою, яка уповноважена на це органом місцевого самоврядування на конкурсних засадах у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, спеціально обладнаними для цього транспортними засобами.
Отже, діючим законодавством у сфері поводження з відходами покладено обов'язок на власників або наймачів, користувачів, у тому числі орендарів, джерел утворення побутових відходів, земельних ділянок укладати договори про надання послуг з вивезення побутових відходів з юридичною особою, яка визначена виконавцем послуг з вивезення побутових відходів на певній території населеного пункту.
Виконавець послуг з вивезення побутових відходів на певній території населеного пункту визначається на конкурсних засадах органом місцевого самоврядування.
Метою проведення конкурсу є надання суб’єкту господарювання права надавати споживачам послуги з вивезення твердих побутових відходів у межах певної території на підставі переваг, отриманих над іншими суб’єктами господарювання завдяки власним досягненням, внаслідок чого споживачі матимуть можливість обирати між кількома продавцями.
Конкурс по своїй суті – це конкурентний спосіб надання права на вивезення побутових відходів, основною метою проведення якого, є розвиток конкуренції та вибір на конкурсних засадах виконавців відповідних послуг, які спроможні забезпечувати належну якість обслуговування споживачів.
При цьому об'єктами конкурсу (джерелами утворення відходів) у даному випадку були, зокрема об’єкти, які відносяться до комунальної власності міста.
Тобто неврахування підсумків проведеного конкурсу призведе до спотворення конкуренції на ринку надання послуг з вивезення твердих побутових відходів в місті Одесі.
Номер вимоги: UA-2020-12-01-004895-c.b8
Статус:
Відхилено
Учасник: ТОВ "ЧАСТЮЛЯ", Код ЄДРПОУ:40539205
Дата подання: 06 грудня 2020 23:53
Дискримінаційні вимоги
Згідно п. 5 розділу 3 Тендерної документації – «учасник у складі пропозиції має надати підтвердження, що учасник є виконавцем послуг з вивезення побутових відходів на території м. Одеси, визначеним органом місцевого самоврядування на конкурсних засадах у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.».
Вказана вимога є незаконною з огляду на наступне.
Згідно п. 13 ч. 1 ст. 1 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» споживач житлово-комунальних послуг (далі - споживач) - індивідуальний або колективний споживач.
Згідно п. 9 ч. 1 ст. 1 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» - колективний споживач - юридична особа, що об’єднує споживачів у будівлі та в їхніх інтересах укладає договір про надання комунальної послуги.
Комунальне підприємство «Міськзелентрест» в розумінні Закону України «Про житлово-комунальні послуги» не є колективним споживачем житлово-комунальних послуг.
Згідно п. 6 ч. 1 ст. 1 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» - індивідуальний споживач - фізична або юридична особа, яка є власником (співвласником) нерухомого майна, або за згодою власника інша особа, яка користується об’єктом нерухомого майна і отримує житлово-комунальну послугу для власних потреб та з якою або від імені якої укладено відповідний договір про надання житлово-комунальної послуги.
Комунальне підприємство «Міськзелентрест» здійснює діяльність, щодо надання юридичним та фізичним особам послуг по озелененню, утриманню та вирощуванню зелених насаджень; ремонтно-будівельні послуги; утримання та благоустрій зеленої зони міста.
Комунальне підприємство «Міськзелентрест» в розумінні Закону України «Про житлово-комунальні послуги» не є індивідуальним споживачем житлово-комунальних послуг.
В свою чергу Комунальне підприємство «Міськзелентрест» є «замовник» в розумінні ст. 2 Закону України «Про публічні закупівлі» і керується в своїй діяльності Законом України «Про публічні закупівлі», вказане стосується закупівлі товарів, робіт і послуг в тому числі і закупівлі послуг з поводження з побутовими відходами.
Згідно ст. 35-1 Закону України «Про відходи» - виконавця послуг з вивезення побутових відходів визначає орган місцевого самоврядування на конкурсних засадах у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Конкурс з визначення виконавця послуг з вивезення побутових відходів проводиться відповідно до Порядку проведення конкурсу на надання послуг з вивезення побутових відходів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16 листопада 2011 р. № 1173. (далі – Порядок 1173).
Згідно п. 5 Порядку 1173 - для проведення конкурсу організатор конкурсу готує конкурсну документацію, яка повинна містити таку інформацію: 7) характеристика території, де повинні надаватися послуги з поводження з побутовими відходами: розміри та межі певної території та перелік розміщених у зазначених межах об’єктів утворення побутових відходів, середня відстань до об’єктів поводження з відходами та їх місцезнаходження. 8) характеристика об'єктів утворення побутових відходів за джерелами їх утворення.
У Переліку розміщених у межах території об’єктів утворення побутових відходів, який має відповідати інформації, зазначеній в конкурсній документації для проведення конкурсу на надання послуг з вивезення побутових відходів, потреби КП «Міськзелентрест» не враховані.
Статтею 13 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» передбачена процедура укладення договорів по наданню послуг з вивезення побутових відходів.
Згідно ст. 13 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» - договір про надання комунальних послуг укладається строком на один рік. Якщо за один місяць до закінчення зазначеного строку жодна із сторін не повідомить письмово другу сторону про відмову від договору, договір вважається продовженим на черговий однорічний строк. З пропозицією про укладання договору про надання комунальних послуг або внесення змін до нього може звернутися будь-яка сторона, надавши письмово другій стороні проект відповідного договору (змін до нього), складений згідно з типовим договором. Якщо протягом 30 днів після отримання проекту договору (змін до нього) виконавець комунальної послуги, який одержав проект договору (змін до договору) від споживача (іншої особи, яка відповідно до договору або закону укладає такий договір в інтересах споживача), не повідомив про свою відмову від укладання договору (внесення змін) та не надав своїх заперечень або протоколу розбіжностей до нього і при цьому не припинив надання комунальної послуги цьому споживачу (або в інший спосіб засвідчив свою волю до надання відповідної комунальної послуги споживачу), договір (зміни до нього) вважається укладеним у редакції, запропонованій споживачем (іншою особою, яка відповідно до договору або закону укладає такий договір в інтересах споживача), якщо інше не передбачено цим Законом. Якщо споживач (інша особа, яка відповідно до договору або закону укладає такий договір в інтересах споживача), який отримав проект договору (змін до нього) від виконавця комунальної послуги, не повідомив протягом 30 днів про свою відмову від укладання договору (внесення змін) та не надав своїх заперечень або протоколу розбіжностей до нього, а вчинив дії, які засвідчують його волю до отримання (продовження отримання) відповідної комунальної послуги від цього виконавця (у тому числі здійснив оплату наданих послуг), договір (зміни до нього) вважається укладеним у редакції, запропонованій виконавцем комунальної послуги, якщо інше не передбачено цим Законом.
Таким чином Законом України «Про житлово-комунальні послуги» предбачена процедура відповідно до якої укладаються договори по наданню послуг з вивезення побутових відходів, вказані договори укладаються з відповідними виконавцями послуг, що визначені згідно Порядку 1173. В той же час процедура укладення договору про надання послуг з вивезення відходів і визначення виконавця (переможця), який буде надавати вказані послуги для Комунального підприємства «Міськзелентрест» передбачена Законом України «Про публічні закупівлі».
Вище вказана позиція узгоджується також з Рішенням Постійно діючої адміністративної колегії Антимонопольного комітету України з розгляду скарг про порушення законодавства у сфері публічних закупівель № 5012-р/пк-пз від 25.05.2018 р. по публічній закупівлі по Скарзі UA-2018-04-24-001627-b.a3.
Крім того при укладенні договорів з виконавцем послуг з вивезення побутових відходів застосовуються тарифи визначені Порядком формування тарифів на послуги з поводження з побутовими відходами, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 26 липня 2006 р. № 1010, що є неможливим для замовників в розумінні Закону України «Про публічні закупівлі».
Таким чином при визначенні виконавця послуг з вивезення побутових відходів Комунальне підприємство «Міськзелентрест», як замовник керується саме Законом України «Про публічні закупівлі».
Комунальним підприємством «Міськзелентрест» неправомірно обмежено конкуренцію, а саме обмежено коло учасників відкритих торгів лише виконавцями послуг з вивезення побутових відходів на території м. Одеси, які визначеним органом місцевого самоврядування на конкурсних засадах у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Статтею 5 Закону України «Про публічні закупівлі» встановлено, що закупівлі здійснюються за такими принципами:
- добросовісна конкуренція серед учасників;
- відкритість та прозорість на всіх стадіях закупівель;
- недискримінація учасників та рівне ставлення до них.
Відповідно ч. 2 ст. 5 Закону України «Про публічні закупівлі» - учасники (резиденти та нерезиденти) всіх форм власності та організаційно-правових форм беруть участь у процедурах закупівель/спрощених закупівлях на рівних умовах.
Згідно ч. 4 ст. 5 Закону України «Про публічні закупівлі» - замовники не мають права встановлювати жодних дискримінаційних вимог до учасників.
Відповідно ч. 4 ст. ст. 22 Закону України «Про публічні закупівлі» - тендерна документація не повинна містити вимог, що обмежують конкуренцію та призводять до дискримінації учасників.
Встановленням Замовник вимоги, що «учасник у складі пропозиції має надати підтвердження, що учасник є виконавцем послуг з вивезення побутових відходів на території м. Одеси, визначеним органом місцевого самоврядування на конкурсних засадах у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України» порушено вище зазначені принципи і вимоги Закону України «Про публічні закупівлі».
Враховуючи вище зазначене, вимагаємо виключити з тендерної документації вимогу передбачену п. 5 розділу 3 тендерної документації наступного змісту - «учасник у складі пропозиції має надати підтвердження, що учасник є виконавцем послуг з вивезення побутових відходів на території м. Одеси, визначеним органом місцевого самоврядування на конкурсних засадах у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.».
Розгорнути Згорнути
Рішення замовника: Вимога відхилена
08 грудня 2020 13:13
Зазначена вимога не є дискримінаційною, та такою, що обмежує конкуренцію з огляду на наступне.
Відповідно до ст.1 Закону України «Про захист економічної конкуренції», економічна конкуренція (конкуренція) - змагання між суб’єктами господарювання з метою здобуття завдяки власним досягненням переваг над іншими суб’єктами господарювання, внаслідок чого споживачі, суб’єкти господарювання мають можливість вибирати між кількома продавцями, покупцями, а окремий суб’єкт господарювання не може визначати умови обороту товарів на ринку.
У відповідності до Закону України «Про відходи»:
Власник відходів - фізична або юридична особа, яка відповідно до закону володіє, користується і розпоряджається відходами.
Джерело утворення побутових відходів - об'єкт, на якому утворюються побутові відходи (житловий будинок, підприємство, установа, організація, земельна ділянка).
Згідно статті 9 Закону України «Про відходи», суб'єктами права власності на відходи є громадяни України, іноземці, особи без громадянства, підприємства, установи та організації усіх форм власності, територіальні громади, Автономна Республіка Крим і держава.
Територіальні громади є власниками відходів, що утворюються на об'єктах комунальної власності чи знаходяться на їх території і не мають власника або власник яких невідомий (безхазяйні відходи).
Відповідно до статті 21 Закону України «Про відходи» Органи місцевого самоврядування у сфері поводження з відходами забезпечують виконання вимог законодавства про відходи.
Згідно зі статтею 17 Закону України «Про відходи» суб'єкти господарювання у сфері поводження з відходами укладають договори з юридичною особою, яка в установленому порядку визначена виконавцем послуг на вивезення побутових відходів на певній території, на якій знаходиться об'єкт утворення відходів.
Відповідно до статті 13 Закону України «Про відходи» суб'єктами у сфері поводження з відходами є громадяни України, іноземці та особи без громадянства, а також підприємства, установи та організації усіх форм власності, діяльність яких пов'язана із поводженням з відходами.
Відповідно до статті 35-1 Закону України «Про відходи», поводження з побутовими відходами здійснюється відповідно до державних норм, стандартів і правил. Власники або наймачі, користувачі, у тому числі орендарі, джерел утворення побутових відходів, земельних ділянок укладають договори з юридичною особою, яка визначена виконавцем послуг на вивезення побутових відходів, здійснюють оплату таких послуг та забезпечують роздільне збирання твердих побутових відходів. Збирання та вивезення побутових відходів у межах певної території здійснюється юридичною особою, яка уповноважена на це органом місцевого самоврядування на конкурсних засадах у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, спеціально обладнаними для цього транспортними засобами.
Отже, діючим законодавством у сфері поводження з відходами покладено обов'язок на власників або наймачів, користувачів, у тому числі орендарів, джерел утворення побутових відходів, земельних ділянок укладати договори про надання послуг з вивезення побутових відходів з юридичною особою, яка визначена виконавцем послуг з вивезення побутових відходів на певній території населеного пункту.
Виконавець послуг з вивезення побутових відходів на певній території населеного пункту визначається на конкурсних засадах органом місцевого самоврядування.
Метою проведення конкурсу є надання суб’єкту господарювання права надавати споживачам послуги з вивезення твердих побутових відходів у межах певної території на підставі переваг, отриманих над іншими суб’єктами господарювання завдяки власним досягненням, внаслідок чого споживачі матимуть можливість обирати між кількома продавцями.
Конкурс по своїй суті – це конкурентний спосіб надання права на вивезення побутових відходів, основною метою проведення якого, є розвиток конкуренції та вибір на конкурсних засадах виконавців відповідних послуг, які спроможні забезпечувати належну якість обслуговування споживачів.
При цьому об'єктами конкурсу (джерелами утворення відходів) у даному випадку були, зокрема об’єкти, які відносяться до комунальної власності міста.
Тобто неврахування підсумків проведеного конкурсу призведе до спотворення конкуренції на ринку надання послуг з вивезення твердих побутових відходів в місті Одесі.
Номер вимоги: UA-2020-12-01-004895-c.b9
Статус:
Відхилено
Учасник: ТОВ "ЧАСТЮЛЯ", Код ЄДРПОУ:40539205
Дата подання: 06 грудня 2020 23:53
Дискримінаційні вимоги
Згідно п. 5 розділу 3 Тендерної документації – «учасник у складі пропозиції має надати підтвердження, що учасник є виконавцем послуг з вивезення побутових відходів на території м. Одеси, визначеним органом місцевого самоврядування на конкурсних засадах у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.».
Вказана вимога є незаконною з огляду на наступне.
Згідно п. 13 ч. 1 ст. 1 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» споживач житлово-комунальних послуг (далі - споживач) - індивідуальний або колективний споживач.
Згідно п. 9 ч. 1 ст. 1 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» - колективний споживач - юридична особа, що об’єднує споживачів у будівлі та в їхніх інтересах укладає договір про надання комунальної послуги.
Комунальне підприємство «Міськзелентрест» в розумінні Закону України «Про житлово-комунальні послуги» не є колективним споживачем житлово-комунальних послуг.
Згідно п. 6 ч. 1 ст. 1 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» - індивідуальний споживач - фізична або юридична особа, яка є власником (співвласником) нерухомого майна, або за згодою власника інша особа, яка користується об’єктом нерухомого майна і отримує житлово-комунальну послугу для власних потреб та з якою або від імені якої укладено відповідний договір про надання житлово-комунальної послуги.
Комунальне підприємство «Міськзелентрест» здійснює діяльність, щодо надання юридичним та фізичним особам послуг по озелененню, утриманню та вирощуванню зелених насаджень; ремонтно-будівельні послуги; утримання та благоустрій зеленої зони міста.
Комунальне підприємство «Міськзелентрест» в розумінні Закону України «Про житлово-комунальні послуги» не є індивідуальним споживачем житлово-комунальних послуг.
В свою чергу Комунальне підприємство «Міськзелентрест» є «замовник» в розумінні ст. 2 Закону України «Про публічні закупівлі» і керується в своїй діяльності Законом України «Про публічні закупівлі», вказане стосується закупівлі товарів, робіт і послуг в тому числі і закупівлі послуг з поводження з побутовими відходами.
Згідно ст. 35-1 Закону України «Про відходи» - виконавця послуг з вивезення побутових відходів визначає орган місцевого самоврядування на конкурсних засадах у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Конкурс з визначення виконавця послуг з вивезення побутових відходів проводиться відповідно до Порядку проведення конкурсу на надання послуг з вивезення побутових відходів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16 листопада 2011 р. № 1173. (далі – Порядок 1173).
Згідно п. 5 Порядку 1173 - для проведення конкурсу організатор конкурсу готує конкурсну документацію, яка повинна містити таку інформацію: 7) характеристика території, де повинні надаватися послуги з поводження з побутовими відходами: розміри та межі певної території та перелік розміщених у зазначених межах об’єктів утворення побутових відходів, середня відстань до об’єктів поводження з відходами та їх місцезнаходження. 8) характеристика об'єктів утворення побутових відходів за джерелами їх утворення.
У Переліку розміщених у межах території об’єктів утворення побутових відходів, який має відповідати інформації, зазначеній в конкурсній документації для проведення конкурсу на надання послуг з вивезення побутових відходів, потреби КП «Міськзелентрест» не враховані.
Статтею 13 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» передбачена процедура укладення договорів по наданню послуг з вивезення побутових відходів.
Згідно ст. 13 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» - договір про надання комунальних послуг укладається строком на один рік. Якщо за один місяць до закінчення зазначеного строку жодна із сторін не повідомить письмово другу сторону про відмову від договору, договір вважається продовженим на черговий однорічний строк. З пропозицією про укладання договору про надання комунальних послуг або внесення змін до нього може звернутися будь-яка сторона, надавши письмово другій стороні проект відповідного договору (змін до нього), складений згідно з типовим договором. Якщо протягом 30 днів після отримання проекту договору (змін до нього) виконавець комунальної послуги, який одержав проект договору (змін до договору) від споживача (іншої особи, яка відповідно до договору або закону укладає такий договір в інтересах споживача), не повідомив про свою відмову від укладання договору (внесення змін) та не надав своїх заперечень або протоколу розбіжностей до нього і при цьому не припинив надання комунальної послуги цьому споживачу (або в інший спосіб засвідчив свою волю до надання відповідної комунальної послуги споживачу), договір (зміни до нього) вважається укладеним у редакції, запропонованій споживачем (іншою особою, яка відповідно до договору або закону укладає такий договір в інтересах споживача), якщо інше не передбачено цим Законом. Якщо споживач (інша особа, яка відповідно до договору або закону укладає такий договір в інтересах споживача), який отримав проект договору (змін до нього) від виконавця комунальної послуги, не повідомив протягом 30 днів про свою відмову від укладання договору (внесення змін) та не надав своїх заперечень або протоколу розбіжностей до нього, а вчинив дії, які засвідчують його волю до отримання (продовження отримання) відповідної комунальної послуги від цього виконавця (у тому числі здійснив оплату наданих послуг), договір (зміни до нього) вважається укладеним у редакції, запропонованій виконавцем комунальної послуги, якщо інше не передбачено цим Законом.
Таким чином Законом України «Про житлово-комунальні послуги» предбачена процедура відповідно до якої укладаються договори по наданню послуг з вивезення побутових відходів, вказані договори укладаються з відповідними виконавцями послуг, що визначені згідно Порядку 1173. В той же час процедура укладення договору про надання послуг з вивезення відходів і визначення виконавця (переможця), який буде надавати вказані послуги для Комунального підприємства «Міськзелентрест» передбачена Законом України «Про публічні закупівлі».
Вище вказана позиція узгоджується також з Рішенням Постійно діючої адміністративної колегії Антимонопольного комітету України з розгляду скарг про порушення законодавства у сфері публічних закупівель № 5012-р/пк-пз від 25.05.2018 р. по публічній закупівлі по Скарзі UA-2018-04-24-001627-b.a3.
Крім того при укладенні договорів з виконавцем послуг з вивезення побутових відходів застосовуються тарифи визначені Порядком формування тарифів на послуги з поводження з побутовими відходами, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 26 липня 2006 р. № 1010, що є неможливим для замовників в розумінні Закону України «Про публічні закупівлі».
Таким чином при визначенні виконавця послуг з вивезення побутових відходів Комунальне підприємство «Міськзелентрест», як замовник керується саме Законом України «Про публічні закупівлі».
Комунальним підприємством «Міськзелентрест» неправомірно обмежено конкуренцію, а саме обмежено коло учасників відкритих торгів лише виконавцями послуг з вивезення побутових відходів на території м. Одеси, які визначеним органом місцевого самоврядування на конкурсних засадах у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Статтею 5 Закону України «Про публічні закупівлі» встановлено, що закупівлі здійснюються за такими принципами:
- добросовісна конкуренція серед учасників;
- відкритість та прозорість на всіх стадіях закупівель;
- недискримінація учасників та рівне ставлення до них.
Відповідно ч. 2 ст. 5 Закону України «Про публічні закупівлі» - учасники (резиденти та нерезиденти) всіх форм власності та організаційно-правових форм беруть участь у процедурах закупівель/спрощених закупівлях на рівних умовах.
Згідно ч. 4 ст. 5 Закону України «Про публічні закупівлі» - замовники не мають права встановлювати жодних дискримінаційних вимог до учасників.
Відповідно ч. 4 ст. ст. 22 Закону України «Про публічні закупівлі» - тендерна документація не повинна містити вимог, що обмежують конкуренцію та призводять до дискримінації учасників.
Встановленням Замовник вимоги, що «учасник у складі пропозиції має надати підтвердження, що учасник є виконавцем послуг з вивезення побутових відходів на території м. Одеси, визначеним органом місцевого самоврядування на конкурсних засадах у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України» порушено вище зазначені принципи і вимоги Закону України «Про публічні закупівлі».
Враховуючи вище зазначене, вимагаємо виключити з тендерної документації вимогу передбачену п. 5 розділу 3 тендерної документації наступного змісту - «учасник у складі пропозиції має надати підтвердження, що учасник є виконавцем послуг з вивезення побутових відходів на території м. Одеси, визначеним органом місцевого самоврядування на конкурсних засадах у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.».
Розгорнути Згорнути
Рішення замовника: Вимога відхилена
08 грудня 2020 13:12
Зазначена вимога не є дискримінаційною, та такою, що обмежує конкуренцію з огляду на наступне.
Відповідно до ст.1 Закону України «Про захист економічної конкуренції», економічна конкуренція (конкуренція) - змагання між суб’єктами господарювання з метою здобуття завдяки власним досягненням переваг над іншими суб’єктами господарювання, внаслідок чого споживачі, суб’єкти господарювання мають можливість вибирати між кількома продавцями, покупцями, а окремий суб’єкт господарювання не може визначати умови обороту товарів на ринку.
У відповідності до Закону України «Про відходи»:
Власник відходів - фізична або юридична особа, яка відповідно до закону володіє, користується і розпоряджається відходами.
Джерело утворення побутових відходів - об'єкт, на якому утворюються побутові відходи (житловий будинок, підприємство, установа, організація, земельна ділянка).
Згідно статті 9 Закону України «Про відходи», суб'єктами права власності на відходи є громадяни України, іноземці, особи без громадянства, підприємства, установи та організації усіх форм власності, територіальні громади, Автономна Республіка Крим і держава.
Територіальні громади є власниками відходів, що утворюються на об'єктах комунальної власності чи знаходяться на їх території і не мають власника або власник яких невідомий (безхазяйні відходи).
Відповідно до статті 21 Закону України «Про відходи» Органи місцевого самоврядування у сфері поводження з відходами забезпечують виконання вимог законодавства про відходи.
Згідно зі статтею 17 Закону України «Про відходи» суб'єкти господарювання у сфері поводження з відходами укладають договори з юридичною особою, яка в установленому порядку визначена виконавцем послуг на вивезення побутових відходів на певній території, на якій знаходиться об'єкт утворення відходів.
Відповідно до статті 13 Закону України «Про відходи» суб'єктами у сфері поводження з відходами є громадяни України, іноземці та особи без громадянства, а також підприємства, установи та організації усіх форм власності, діяльність яких пов'язана із поводженням з відходами.
Відповідно до статті 35-1 Закону України «Про відходи», поводження з побутовими відходами здійснюється відповідно до державних норм, стандартів і правил. Власники або наймачі, користувачі, у тому числі орендарі, джерел утворення побутових відходів, земельних ділянок укладають договори з юридичною особою, яка визначена виконавцем послуг на вивезення побутових відходів, здійснюють оплату таких послуг та забезпечують роздільне збирання твердих побутових відходів. Збирання та вивезення побутових відходів у межах певної території здійснюється юридичною особою, яка уповноважена на це органом місцевого самоврядування на конкурсних засадах у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, спеціально обладнаними для цього транспортними засобами.
Отже, діючим законодавством у сфері поводження з відходами покладено обов'язок на власників або наймачів, користувачів, у тому числі орендарів, джерел утворення побутових відходів, земельних ділянок укладати договори про надання послуг з вивезення побутових відходів з юридичною особою, яка визначена виконавцем послуг з вивезення побутових відходів на певній території населеного пункту.
Виконавець послуг з вивезення побутових відходів на певній території населеного пункту визначається на конкурсних засадах органом місцевого самоврядування.
Метою проведення конкурсу є надання суб’єкту господарювання права надавати споживачам послуги з вивезення твердих побутових відходів у межах певної території на підставі переваг, отриманих над іншими суб’єктами господарювання завдяки власним досягненням, внаслідок чого споживачі матимуть можливість обирати між кількома продавцями.
Конкурс по своїй суті – це конкурентний спосіб надання права на вивезення побутових відходів, основною метою проведення якого, є розвиток конкуренції та вибір на конкурсних засадах виконавців відповідних послуг, які спроможні забезпечувати належну якість обслуговування споживачів.
При цьому об'єктами конкурсу (джерелами утворення відходів) у даному випадку були, зокрема об’єкти, які відносяться до комунальної власності міста.
Тобто неврахування підсумків проведеного конкурсу призведе до спотворення конкуренції на ринку надання послуг з вивезення твердих побутових відходів в місті Одесі.

Лоти


Інформація про лот

Предмет закупівлі: ДК 021-2015: 90510000-5 Утилізація/видалення сміття та поводження зі сміттям (вивезення твердих побутових відходів з Приморського району)
Статус: Завершений
Очікувана вартість: 1 403 864,00 UAH з ПДВ
Мінімальний крок аукціону: 7 019,32 UAH з ПДВ

Аукціон

Початок: 17 грудня 2020 11:56
Закінчення: 17 грудня 2020 12:23
Друкувати звіт про результати проведення процедури PDFHTML

Позиції

12040 посл
Вивезення твердих побутових відходів з Приморського району
ДК 021:2015: 90510000-5 — Утилізація/видалення сміття та поводження зі сміттям
Місце поставки товарів або місце виконання робіт чи надання послуг: 65031, Україна, Одеська область, Одеса, Хімічна, 3
Дата доставки: 31 грудня 2021

Умови оплати договору (порядок здійснення розрахунків)

Подія Опис Тип оплати Період, (днів) Тип днів Розмір оплати, (%)
Надання послуг Пiсляоплата 33 Робочі 100

Електронна документація лоту

Критерії вибору переможця

Ціна: 100%

Вимоги про усунення порушення

Номер вимоги: UA-2020-12-01-004895-c.b2
Статус:
Відхилено
Учасник: ТОВ "ЧАСТЮЛЯ", Код ЄДРПОУ:40539205
Дата подання: 06 грудня 2020 23:50
Дискримінаційні вимоги
Згідно п. 5 розділу 3 Тендерної документації – «учасник у складі пропозиції має надати підтвердження, що учасник є виконавцем послуг з вивезення побутових відходів на території м. Одеси, визначеним органом місцевого самоврядування на конкурсних засадах у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.».
Вказана вимога є незаконною з огляду на наступне.
Згідно п. 13 ч. 1 ст. 1 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» споживач житлово-комунальних послуг (далі - споживач) - індивідуальний або колективний споживач.
Згідно п. 9 ч. 1 ст. 1 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» - колективний споживач - юридична особа, що об’єднує споживачів у будівлі та в їхніх інтересах укладає договір про надання комунальної послуги.
Комунальне підприємство «Міськзелентрест» в розумінні Закону України «Про житлово-комунальні послуги» не є колективним споживачем житлово-комунальних послуг.
Згідно п. 6 ч. 1 ст. 1 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» - індивідуальний споживач - фізична або юридична особа, яка є власником (співвласником) нерухомого майна, або за згодою власника інша особа, яка користується об’єктом нерухомого майна і отримує житлово-комунальну послугу для власних потреб та з якою або від імені якої укладено відповідний договір про надання житлово-комунальної послуги.
Комунальне підприємство «Міськзелентрест» здійснює діяльність, щодо надання юридичним та фізичним особам послуг по озелененню, утриманню та вирощуванню зелених насаджень; ремонтно-будівельні послуги; утримання та благоустрій зеленої зони міста.
Комунальне підприємство «Міськзелентрест» в розумінні Закону України «Про житлово-комунальні послуги» не є індивідуальним споживачем житлово-комунальних послуг.
В свою чергу Комунальне підприємство «Міськзелентрест» є «замовник» в розумінні ст. 2 Закону України «Про публічні закупівлі» і керується в своїй діяльності Законом України «Про публічні закупівлі», вказане стосується закупівлі товарів, робіт і послуг в тому числі і закупівлі послуг з поводження з побутовими відходами.
Згідно ст. 35-1 Закону України «Про відходи» - виконавця послуг з вивезення побутових відходів визначає орган місцевого самоврядування на конкурсних засадах у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Конкурс з визначення виконавця послуг з вивезення побутових відходів проводиться відповідно до Порядку проведення конкурсу на надання послуг з вивезення побутових відходів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16 листопада 2011 р. № 1173. (далі – Порядок 1173).
Згідно п. 5 Порядку 1173 - для проведення конкурсу організатор конкурсу готує конкурсну документацію, яка повинна містити таку інформацію: 7) характеристика території, де повинні надаватися послуги з поводження з побутовими відходами: розміри та межі певної території та перелік розміщених у зазначених межах об’єктів утворення побутових відходів, середня відстань до об’єктів поводження з відходами та їх місцезнаходження. 8) характеристика об'єктів утворення побутових відходів за джерелами їх утворення.
У Переліку розміщених у межах території об’єктів утворення побутових відходів, який має відповідати інформації, зазначеній в конкурсній документації для проведення конкурсу на надання послуг з вивезення побутових відходів, потреби КП «Міськзелентрест» не враховані.
Статтею 13 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» передбачена процедура укладення договорів по наданню послуг з вивезення побутових відходів.
Згідно ст. 13 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» - договір про надання комунальних послуг укладається строком на один рік. Якщо за один місяць до закінчення зазначеного строку жодна із сторін не повідомить письмово другу сторону про відмову від договору, договір вважається продовженим на черговий однорічний строк. З пропозицією про укладання договору про надання комунальних послуг або внесення змін до нього може звернутися будь-яка сторона, надавши письмово другій стороні проект відповідного договору (змін до нього), складений згідно з типовим договором. Якщо протягом 30 днів після отримання проекту договору (змін до нього) виконавець комунальної послуги, який одержав проект договору (змін до договору) від споживача (іншої особи, яка відповідно до договору або закону укладає такий договір в інтересах споживача), не повідомив про свою відмову від укладання договору (внесення змін) та не надав своїх заперечень або протоколу розбіжностей до нього і при цьому не припинив надання комунальної послуги цьому споживачу (або в інший спосіб засвідчив свою волю до надання відповідної комунальної послуги споживачу), договір (зміни до нього) вважається укладеним у редакції, запропонованій споживачем (іншою особою, яка відповідно до договору або закону укладає такий договір в інтересах споживача), якщо інше не передбачено цим Законом. Якщо споживач (інша особа, яка відповідно до договору або закону укладає такий договір в інтересах споживача), який отримав проект договору (змін до нього) від виконавця комунальної послуги, не повідомив протягом 30 днів про свою відмову від укладання договору (внесення змін) та не надав своїх заперечень або протоколу розбіжностей до нього, а вчинив дії, які засвідчують його волю до отримання (продовження отримання) відповідної комунальної послуги від цього виконавця (у тому числі здійснив оплату наданих послуг), договір (зміни до нього) вважається укладеним у редакції, запропонованій виконавцем комунальної послуги, якщо інше не передбачено цим Законом.
Таким чином Законом України «Про житлово-комунальні послуги» предбачена процедура відповідно до якої укладаються договори по наданню послуг з вивезення побутових відходів, вказані договори укладаються з відповідними виконавцями послуг, що визначені згідно Порядку 1173. В той же час процедура укладення договору про надання послуг з вивезення відходів і визначення виконавця (переможця), який буде надавати вказані послуги для Комунального підприємства «Міськзелентрест» передбачена Законом України «Про публічні закупівлі».
Вище вказана позиція узгоджується також з Рішенням Постійно діючої адміністративної колегії Антимонопольного комітету України з розгляду скарг про порушення законодавства у сфері публічних закупівель № 5012-р/пк-пз від 25.05.2018 р. по публічній закупівлі по Скарзі UA-2018-04-24-001627-b.a3.
Крім того при укладенні договорів з виконавцем послуг з вивезення побутових відходів застосовуються тарифи визначені Порядком формування тарифів на послуги з поводження з побутовими відходами, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 26 липня 2006 р. № 1010, що є неможливим для замовників в розумінні Закону України «Про публічні закупівлі».
Таким чином при визначенні виконавця послуг з вивезення побутових відходів Комунальне підприємство «Міськзелентрест», як замовник керується саме Законом України «Про публічні закупівлі».
Комунальним підприємством «Міськзелентрест» неправомірно обмежено конкуренцію, а саме обмежено коло учасників відкритих торгів лише виконавцями послуг з вивезення побутових відходів на території м. Одеси, які визначеним органом місцевого самоврядування на конкурсних засадах у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Статтею 5 Закону України «Про публічні закупівлі» встановлено, що закупівлі здійснюються за такими принципами:
- добросовісна конкуренція серед учасників;
- відкритість та прозорість на всіх стадіях закупівель;
- недискримінація учасників та рівне ставлення до них.
Відповідно ч. 2 ст. 5 Закону України «Про публічні закупівлі» - учасники (резиденти та нерезиденти) всіх форм власності та організаційно-правових форм беруть участь у процедурах закупівель/спрощених закупівлях на рівних умовах.
Згідно ч. 4 ст. 5 Закону України «Про публічні закупівлі» - замовники не мають права встановлювати жодних дискримінаційних вимог до учасників.
Відповідно ч. 4 ст. ст. 22 Закону України «Про публічні закупівлі» - тендерна документація не повинна містити вимог, що обмежують конкуренцію та призводять до дискримінації учасників.
Встановленням Замовник вимоги, що «учасник у складі пропозиції має надати підтвердження, що учасник є виконавцем послуг з вивезення побутових відходів на території м. Одеси, визначеним органом місцевого самоврядування на конкурсних засадах у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України» порушено вище зазначені принципи і вимоги Закону України «Про публічні закупівлі».
Враховуючи вище зазначене, вимагаємо виключити з тендерної документації вимогу передбачену п. 5 розділу 3 тендерної документації наступного змісту - «учасник у складі пропозиції має надати підтвердження, що учасник є виконавцем послуг з вивезення побутових відходів на території м. Одеси, визначеним органом місцевого самоврядування на конкурсних засадах у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.».
Розгорнути Згорнути
Рішення замовника: Вимога відхилена
08 грудня 2020 13:15
Зазначена вимога не є дискримінаційною, та такою, що обмежує конкуренцію з огляду на наступне.
Відповідно до ст.1 Закону України «Про захист економічної конкуренції», економічна конкуренція (конкуренція) - змагання між суб’єктами господарювання з метою здобуття завдяки власним досягненням переваг над іншими суб’єктами господарювання, внаслідок чого споживачі, суб’єкти господарювання мають можливість вибирати між кількома продавцями, покупцями, а окремий суб’єкт господарювання не може визначати умови обороту товарів на ринку.
У відповідності до Закону України «Про відходи»:
Власник відходів - фізична або юридична особа, яка відповідно до закону володіє, користується і розпоряджається відходами.
Джерело утворення побутових відходів - об'єкт, на якому утворюються побутові відходи (житловий будинок, підприємство, установа, організація, земельна ділянка).
Згідно статті 9 Закону України «Про відходи», суб'єктами права власності на відходи є громадяни України, іноземці, особи без громадянства, підприємства, установи та організації усіх форм власності, територіальні громади, Автономна Республіка Крим і держава.
Територіальні громади є власниками відходів, що утворюються на об'єктах комунальної власності чи знаходяться на їх території і не мають власника або власник яких невідомий (безхазяйні відходи).
Відповідно до статті 21 Закону України «Про відходи» Органи місцевого самоврядування у сфері поводження з відходами забезпечують виконання вимог законодавства про відходи.
Згідно зі статтею 17 Закону України «Про відходи» суб'єкти господарювання у сфері поводження з відходами укладають договори з юридичною особою, яка в установленому порядку визначена виконавцем послуг на вивезення побутових відходів на певній території, на якій знаходиться об'єкт утворення відходів.
Відповідно до статті 13 Закону України «Про відходи» суб'єктами у сфері поводження з відходами є громадяни України, іноземці та особи без громадянства, а також підприємства, установи та організації усіх форм власності, діяльність яких пов'язана із поводженням з відходами.
Відповідно до статті 35-1 Закону України «Про відходи», поводження з побутовими відходами здійснюється відповідно до державних норм, стандартів і правил. Власники або наймачі, користувачі, у тому числі орендарі, джерел утворення побутових відходів, земельних ділянок укладають договори з юридичною особою, яка визначена виконавцем послуг на вивезення побутових відходів, здійснюють оплату таких послуг та забезпечують роздільне збирання твердих побутових відходів. Збирання та вивезення побутових відходів у межах певної території здійснюється юридичною особою, яка уповноважена на це органом місцевого самоврядування на конкурсних засадах у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, спеціально обладнаними для цього транспортними засобами.
Отже, діючим законодавством у сфері поводження з відходами покладено обов'язок на власників або наймачів, користувачів, у тому числі орендарів, джерел утворення побутових відходів, земельних ділянок укладати договори про надання послуг з вивезення побутових відходів з юридичною особою, яка визначена виконавцем послуг з вивезення побутових відходів на певній території населеного пункту.
Виконавець послуг з вивезення побутових відходів на певній території населеного пункту визначається на конкурсних засадах органом місцевого самоврядування.
Метою проведення конкурсу є надання суб’єкту господарювання права надавати споживачам послуги з вивезення твердих побутових відходів у межах певної території на підставі переваг, отриманих над іншими суб’єктами господарювання завдяки власним досягненням, внаслідок чого споживачі матимуть можливість обирати між кількома продавцями.
Конкурс по своїй суті – це конкурентний спосіб надання права на вивезення побутових відходів, основною метою проведення якого, є розвиток конкуренції та вибір на конкурсних засадах виконавців відповідних послуг, які спроможні забезпечувати належну якість обслуговування споживачів.
При цьому об'єктами конкурсу (джерелами утворення відходів) у даному випадку були, зокрема об’єкти, які відносяться до комунальної власності міста.
Тобто неврахування підсумків проведеного конкурсу призведе до спотворення конкуренції на ринку надання послуг з вивезення твердих побутових відходів в місті Одесі.

Реєстр пропозицій

Друкувати реєстр отриманих тендерних пропозицій PDFHTML

Дата і час розкриття: 17 грудня 2020 12:23

Учасник Первинна пропозиція Остаточна пропозиція Документи
ТОВ "СОЮЗ" 1 403 864,00
UAH з ПДВ
1 403 864,00
UAH з ПДВ
Документи
ТОВ "ЧАСТЮЛЯ" 1 043 868,00
UAH з ПДВ
1 034 236,00
UAH з ПДВ
Документи
ТОВ "ТВ-Серрус" 1 083 600,00
UAH з ПДВ
1 035 440,00
UAH з ПДВ
Документи

Публічні документи

21 січня 2021 16:23
Електронний підпис
28 грудня 2020 16:28
Електронний підпис
16 грудня 2020 13:17
Електронний підпис
16 грудня 2020 13:04
Паспорт Кривенко Ю.О..pdf

Публічні документи

16 грудня 2020 19:22
Електронний підпис
16 грудня 2020 19:21
3-Проект договору.pdf

Публічні документи

05 січня 2021 11:41
Електронний підпис
31 грудня 2020 10:57
Електронний підпис
31 грудня 2020 10:54
Електронний підпис
31 грудня 2020 10:51
Електронний підпис
24 грудня 2020 11:41
Електронний підпис
24 грудня 2020 11:36
Електронний підпис
24 грудня 2020 11:31
Електронний підпис
16 грудня 2020 15:48
Електронний підпис
15 грудня 2020 16:44
Електронний підпис
15 грудня 2020 16:35
Електронний підпис
15 грудня 2020 16:24
Електронний підпис
15 грудня 2020 16:23
договір оренди бази.pdf
15 грудня 2020 16:16
Електронний підпис
14 грудня 2020 16:08
Електронний підпис
14 грудня 2020 13:11
Електронний підпис
14 грудня 2020 13:10
статут ТОВ ТВ-СЕРРУС.pdf
09 грудня 2020 13:31
Електронний підпис

Відповіді учасника на умови участі у закупівлі

ТОВ "СОЮЗ"

ТОВ "ЧАСТЮЛЯ"

ТОВ "ТВ-Серрус"

Протокол розкриття

Друкувати протокол розкриття тендерних пропозицій PDFHTML
Учасник Рішення Пропозиція Опубліковано
ТОВ "ЧАСТЮЛЯ"
#40539205
Відхилено 1 034 236,00
UAH з ПДВ
21 грудня 2020 15:04
ТОВ "ТВ-Серрус"
#20950844
Переможець 1 035 440,00
UAH з ПДВ
22 грудня 2020 10:57

Повідомлення про намір укласти договір

Дата і час публікації: 22 грудня 2020 10:57

Друкувати повідомлення про намір укласти договір PDFHTML
Учасник Пропозиція Документи
ТОВ "ТВ-Серрус"
#20950844
1 035 440,00
UAH з ПДВ
Документи

Укладений договір

Контракт Статус Опубліковано
Електронний підпис зміни до договору
04 січня 2022 09:37
додаткова 2.pdf зміни до договору
04 січня 2022 09:36
Електронний підпис зміни до договору
29 грудня 2021 14:36
додаткова угода продовження.pdf зміни до договору
29 грудня 2021 14:35
Електронний підпис укладений
04 січня 2021 14:06
підписаний договір .PDF укладений
04 січня 2021 13:59

Зміни до договору

Дата внесення змін до договору:
29 грудня 2021
Дата публікації змін до договору:
29 грудня 2021
Випадки для внесення змін до істотних умов договору:
  • дія договору про закупівлю може бути продовжена на строк, достатній для проведення процедури закупівлі/спрощеної закупівлі на початку наступного року в обсязі, що не перевищує 20 відсотків суми, визначеної в початковому договорі про закупівлю, укладеному в попередньому році, якщо видатки на досягнення цієї цілі затверджено в установленому порядку
Опис змін, що внесені до істотних умов договору (Кількість товарів або обсяг виконання робіт чи надання послуг після внесення змін): Продовження строку дії Договору для проведення процедури закупівлі на наступний рік, в обсязі, що не перевищує 20 % суми, визначеної в Договорі
Номер договору про закупівлю: ГЗТ-11/21
Договір:
Номер додаткової угоди: 1
Друкувати повідомлення про внесення змін до договору: PDFHTML
Дата внесення змін до договору:
04 січня 2022
Дата публікації змін до договору:
04 січня 2022
Випадки для внесення змін до істотних умов договору:
  • дія договору про закупівлю може бути продовжена на строк, достатній для проведення процедури закупівлі/спрощеної закупівлі на початку наступного року в обсязі, що не перевищує 20 відсотків суми, визначеної в початковому договорі про закупівлю, укладеному в попередньому році, якщо видатки на досягнення цієї цілі затверджено в установленому порядку
Опис змін, що внесені до істотних умов договору (Кількість товарів або обсяг виконання робіт чи надання послуг після внесення змін): Продовження строку дії Договору для проведення процедури закупівлі на наступний рік, в обсязі, що не перевищує 20% суми, визначеної в Договорі.
Номер договору про закупівлю: ГЗТ-11/21
Договір:
Номер додаткової угоди: 2
Друкувати повідомлення про внесення змін до договору: PDFHTML