На сьогодні в системі:
Новачки в закупівлях? Дізнайтеся про перші кроки

ПОСТАЧАЛЬНИКУ

55 037
оголошених
тендерів
258 952
активних
постачальників

ЗАМОВНИКУ

ЩО ТАКЕ PROZORRO


Щодня держава оголошує тисячі тендерів на закупівлю продуктів харчування, офісної техніки, громадського транспорту, будівельних матеріалів, ліків, медичного обладнання, ІТ-систем і багато-багато іншого. Щороку з державного та місцевих бюджетів витрачаються мільярди гривень на те, щоб українцям було де навчатися, лікуватися та мандрувати. У будь-якій країні публічні закупівлі це величезний ринок та величезна відповідальність для держави. В Україні цей ринок ще й є повністю прозорим.

Електронна система публічних закупівель Prozorro це онлайн-платформа, де державні та комунальні замовники оголошують тендери на закупівлю товарів, робіт і послуг, а представники бізнесу змагаються на торгах за можливість поставити це державі. 

Все, що відбувається на торгах, може побачити будь-хто на веб-порталі prozorro.gov.ua

"Аби всі бачили все"

ІСТОРІЯ PROZORRO


До 2016 року сфера публічних закупівель в Україні була закритою та корумпованою. Інформацію про тендери друкувало ДП “Зовнішторгвидав” в газеті “Вісник державних закупівель” тиражем у кілька сотень примірників. Тираж газети викуповували зацікавлені особи, а пропозиції на торги можна було подати лише в паперовому вигляді. Звісно ж, багато з пропозиції “губилося” по дорозі до адресата. 

Під час Революції Гідності команда волонтерів поставила собі за мету реформувати сектор закупівель та зробити його прозорим. Назва Prozorro народилась у коментарях на Facebook. А сама електронна система закупівель була розроблена без жодної копійки державних коштів завдяки співпраці громадської організації Transparency International Ukraine, приватних електронних майданчиків, IT-компанії Quintagroup та Міністерства економіки. 

У 2016 році Quintagroup передала систему Prozorro державному підприємству “Прозорро”, яке було створено на базі ДП “Зовнішторгвидав”.

З 1 квітня 2016 року система Prozorro стала обов'язковою для центральних органів влади та монополістів, а з 1 серпня 2016 року — для решти публічних замовників. Сфера публічних закупівель регулюється Законом України “Про публічні закупівлі”, а головним полісімейкером у цій сфері є Департамент сфери публічних закупівель, який входить до Мінекономіки. ДП “Прозорро” разом з електронною системою Prozorro на 100% належать державі Україна та підпорядковуються Кабміну. 

ЯК ПРАЦЮЄ СИСТЕМА PROZORRO

Prozorro — це електронна платформа, яка об’єднує понад 35 тисяч державних та комунальних органів влади та підприємств (замовники товарів, робіт та послуг) та близько 250 тисяч комерційних компаній (постачальники)

Замовники оприлюднюють оголошення про проведення закупівель в системі Prozorro, а постачальники надають свої комерційні пропозиції. Публікація оголошення та подання пропозицій здійснюється через електронні майданчики, авторизовані системою Prozorro (перелік майданчиків — за посиланням). Далі відбувається електронний аукціон в якому беруть участь всі постачальники, що подали свої пропозиції. 

Як зареєструватися у системі Prozorro, можна прочитати за посиланнями: Реєстрація Постачальника, Реєстрація Замовника

Інформація про тендери потрапляє до центральної бази даних Prozorro та оприлюднюється одночасно на порталі prozorro.gov.ua та всіх майданчиках. Такий принцип побудови електронної системи називається дворівневим або гібридним. 

Система Prozorro побудована на відкритому коді: будь-хто може використовувати та поширювати дані системи, у тому числі в комерційних цілях. Інформація про API Prozorro доступна за цим посиланням

МАНІФЕСТ PROZORRO


Ми будуємо здорову екосистему взаємодії бізнесу, влади та громадянського суспільства. Ми робимо це через побудову довіри до публічних закупівель. Це потрібно нам для відбудови України та вдосконалення світу.


ПРИНЦИПИ PROZORRO


  • Усі бачать все. На порталі Prozorro видно весь процес закупівель: від оголошення до переможців, виконання договору та оплат за ним. Система Prozorro наче увімкнула світло в темній кімнаті закупівель, завдяки якому стало можливим розгледіти, що там відбувається.
  • Конкуренція понад усе. Публічні закупівлі вперше стали конкурентним ринком саме завдяки системі Prozorro. Що більше учасників на торгах, то більша конкуренція і відтак — економія коштів платників податків.
  • Золотий трикутник партнерства. Prozorro об'єднує і враховує інтереси держави, бізнесу та громадянського суспільства (детальніше про те, хто входить до екосистеми Prozorro, читайте за посиланням)

МЕТА І СТРАТЕГІЯ PROZORRO

Підтримка здорової екосистеми публічних закупівель, а також рух до утримання прозорості, підвищення конкуренції, побудови професійності у закупівлях, розвиток та експорт філософії електронних закупівель за кордон.

НАГОРОДИ PROZORRO

  1. World Procurement Awards 2016. Найкраще рішення у публічному секторі

  2. Open Government Awards 2016. Найкраща система електронних закупівель  

  3. Communication For Future Davos Awards 2016. Номінація “Technology of the Future” 

  4. C4F Davos Awards 2017. Номінація “Trust of the Future”

  5. Fair Sourcing Awards 2017. Номінація “Майстер”

  6. World Procurement Award 2017. Шортліст у номінаціях “Transformation award» and «Cross Functional Collaboration Award”

  7. Global Public Service Teams of the Year 2019, Apolitical. Номінація в категорії “Doing More with Less” 

  8. Найбільш прозора система публічних закупівель 2020, Transparent Public Procurement Rating


Також Європейський банку реконструкції та розвитку назвав Prozorro рекомендованою моделлю для реформи закупівель.

Prozorro є зразковим прикладом для навчання від міжнародної організації Open Contracting Partnership.

Згідно з аналізом Світового банку, Prozorro відповідає загальноприйнятим вимогам Міжнародного банку розвитку (англ. multilateral development bank) щодо проведення електронних закупівель.

Микола Ткаченко — генеральний директор ДП "Прозорро"



23 березня 2023 року Міністерство економіки України призначило генеральним директором державного підприємства “Прозорро” Миколу Ткаченка.

До цього він обіймав керівні посади в IT підрозділах провідних українських компаній з різних секторів економіки v зокрема в ТОВ "ПБГ Ковальська", ТОВ "Астарта-Київ", ПрАТ “Київстар”.

“Я захоплювався ідеєю Prozorro з самого початку її заснування, і мені дуже імпонує ця історія. Адже люди, які наважилися ламати корупційну систему в держтендерах, забезпечили державі вихід на якісно новий рівень відкритості. Тож коли я отримав пропозицію приєднатися до Prozorro, навіть не розмірковував. І я сподіваюся, що мій досвід роботи у корпоративному секторі допоможе як продовжити цю велику справу, так і зробити систему Prozorro ще більш технологічною та зручною для користувачів”, — стверджує Микола.

Серед ключових завдань нового очільника ДП “Прозорро” на цій посаді: розвиток електронного інструментарію у системі Prozorro, а також розширення її можливостей для забезпечення прозорої відбудови України.

Наталя Шимко, яка виконувала обов’язки директора ДП “Прозорро” з листопада 2022 року, залишається на посаді заступниці директора компанії.