×

Почати роботу

Як Замовник

Як Постачальник

Захист учасників

Бізнесу

Ми чудово розуміємо, що зробити систему публічних закупівель прозорою – це ще не тотальна перемога. Наразі ми бачимо дві проблеми в держтендерах – корупція і неефективність закупівель. Просто побачити непрозорий тендер мало: потрібно відстоювати свої права всіма можливими засобами. Ми підготували набір інструментів, які допоможуть встановити справедливості і вкажуть нерадивим замовникам, що вже немає у них можливості провертати свої брудні оборудки. Ті інструменти, які діють на одного замовника, можуть буди недієвими для іншого, тому радимо використати їх усі.

1. Вимагайте від замовника уточнень та коригування тендерної документації

Коли це робити:

  • Не вистачає технічної або будь-якої іншої інформації для формування пропозиції
  • Замовник виписав умови та характеристики так, що обмежив конкуренцію
  • Розумієте, що поставити товар, роботу або послугу за такою ціною неможливо, через те, що вона нижче ринкової
  • У вас виникли будь-які інші запитання під час підготовки пропозиції.

Як це зробити:

Під час періоду уточнень у вас є можливість в онлайн-режимі звернутись до замовника за роз’ясненнями (якщо у вас є потреба уточники тендерну документацію) або звернутись з вимогою (якщо ви бачите, що замовник порушує Закон “Про публічні закупівлі”) через свій кабінет на майданчику. На надпорогових закупівлях замовник у триденний термін зобов’язаний дати відповідь на ваше звернення також в онлайн режимі. Не треба дзвонити замовнику і намагатись отримати відповідь в телефонному режимі. Телефонні консультації не мають ніякої ваги в подальшому вирішенні спірних питань. Система електронна, тож ведіть всі перемовини з замовником онлайн.

2. Оскаржуйте умови тендеру або рішення замовника

Коли це слід робити:

  • Замовник виписав умови та характеристики так, що обмежив конкуренцію і не усунув це самостійно після вимоги
  • Вас дискваліфікували безпідставно
  • Підозрюєте, що переможця кваліфікували необґрунтовано (або через некомпетентність замовника, або можлива змова)

Як це зробити?

Допорогова закупівля 

 

Надпорогова закупівля * детальніше

 

3. Донесіть проблему до керівництва, міністерства або іншої структури, якій підпорядковується замовник.

Коли це слід робити:

Завжди, паралельно з вимогою та офіційною скаргою. Ми часто бачимо ситуації, коли міністерство обома руками “за” прозорі закупівлі, але через брак ресурсів не може проконтролювати всі закупівлі підпорядкованих підприємств. Практика показує, що дуже дієвим інструментом тиску на недоброчесних замовників є звернення саме до керівництва. Напишіть лист-вимогу про усунення порушень і поставте в копію замовника.

Як це зробити:

Підготуйте офіційного листа на адресу установи, якій підпорядковується замовник з копією замовнику. Офіційні листи реєструються і отримувач має надати на такий лист відповідь. Надішліть лист листом з повідомленям. Скан листа можна відправити на офіційну пошту установи.

4.Зробіть замовника “відомим” на всю країну

Коли це слід робити:

Завжди, паралельно з вимогою, офіційною скаргою та листом на керівництво.

Держзамовники бояться публічного розголосу їхніх неправомірних дій. Багато з них планують політичну кар’єру, у всіх є керівництво, сусіди, друзі, і взагалі хабарницькі оборудки зазвичай проводяться тишком-нишком.

 

Як це зроби:

  • Розмістити відгук про закупівлю та поставити рейтинг замовнику на dozorro.org.
  • Напишіть нам і ми включимо інформацію про “зрадливий” тендер в нашу щотижневу рубрику #зрадоперемога. Рубрика виходить, що понеділка протягом року і ми бачимо, що це дуже дієвий важіль повернути замовника в прозору реальнисть. Майже 40% тендерів, що попали в цю рубрику як #зрада, було відмінено та переоголошено з більш адекватними умовами.
  • Зверніться в регіональні громадські організації та ЗМІ. Вони проведуть незалежне розслідування та зроблять замовника відомим на всю область. Також дієвим інструментом може стати лист-вимога про усунення порушень від громадських організацій, для того щоб замовник побачив, що існує громадський контроль за його закупівлями.

 

Відповідальність замовників у разі порушення Закону “Про публічні закупівлі” та нормативних актів, розроблених для його реалізації

За порушення вимог, встановленних Законом, члени тендерного комітету несуть персональну адміністративну відповідальність. Штраф накладається на членів тендерного комітету в розмірі від 700 до 1000 неоподаткованих мінімумів доходів громадян. Ті самі дії вчинені повторно протягом року після штрафу від 1000 до 1500 неоподаткованих мінімумів. У першому випадку це 11900-17000 грн, у другому – 17000-25000 грн.

СЛІД ПАМ’ЯТАТИ, ЩО УСНІ ДОМОВЛЕНОСТІ ІЗ ЗАМОВНИКОМ НЕ МАЮТЬ ЖОДНОЇ ЮРИДИЧНОЇ СИЛИ – ЦЕ ВАШЕ СЛОВО ПРОТИ СЛОВА ЗАМОВНИКА.

Нормативні підстави для направлення заяв:

Закон “Про публічні закупівлі”

Закон  “Про рахункову палату”

Постанова КМУ № 43 від 03.02.2016 “Про затвердження Положення про Державну аудиторську службу України”

Постанова КМУ № 310 від 06.08.2016 “Про затвердження Положення про Державну фінансову інспекцію України”

Закон “Про прокуратуру”

Кодекс України про адміністративні правопорушення

 

Шаблони документів*

Форма для звернень до Держаудитслужби, Рахункової палати України, замовникам та органам до управління яких вони віднесені, громадських формувань, прокуратури (у разі подання звернення з проханням подати позов до суду для захисту прав держави) та органів АМКУ щодо змов учасників (у разі якщо права заявника не порушені).

Дія цієї форми не поширюється на порядок розгляду заяв і скарг громадян, встановлений кримінальним процесуальним кодексом, законодавством про захист економічної конкуренції, Кодексом адміністративного судочинства України, законом України «Про запобігання корупції» та законом України «Про публічні закупівлі».

При направленні письмових звернень бажано використовувати Укрпошту, та відправляти листи з описом вкладання та повідомленням, так ви зможете мати докази, що саме це звернення було направлене, та будете поінформовані про час прийняття вашого звернення.

Шаблон заяви до АМКУ для використання особами, чиї права порушені змовою учасників на тендері (конкурсі).

Шаблон скарги до АМКУ для ситуації, коли пропозиція учасника була неправомірно відхилена, або коли пропозиція була відхилена після чого замовником визначений переможець інший учасник. 

Шаблон скарги до АМКУ для ситуації, коли вимоги замовника у тендерній документації є дискримінаційними або незаконними.

 

*матеріали та шаблони скарг підготовлені за сприянням ЮК “Правое Дело”