На сьогодні в системі:
24 жовтня 201813:20

ProZorro рекомендує бізнесу відстоювати право на обґрунтований запит персональних даних

Нещодавно бізнесмен Валерій Яковенко повідомив, що став жертвою шахраїв, які оформили кредит на його ім'я на сайті Moneyveo.UA. У своєму пості на Фейсбук автор припускає, що скани документів з його персональними даними зловмисники взяли із системи ProZorro, хоча прямих доказів немає.

Система електронних публічних закупівель ProZorro сповідує принцип “всі бачать все”. Іншими словами, всі, в кого є доступ до Інтернету, можуть моніторити та аналізувати на порталі prozorro.gov.ua, як держава витрачає наші з вами гроші.

Закон України “Про публічні закупівлі” не регулює питання збору, обробки та зберігання персональних даних. Державні установи та підприємства (Замовник) на власний розсуд визначають, які саме документи бізнес (Постачальник) має надати у складі тендерної пропозиції. Усе, що завантажує Постачальник до системи ProZorro, на певному етапі (залежно від типу процедури) стає публічною інформацією. Якщо Постачальник бере участь у закупівлі, в якій Замовник вимагає скани його паспорту/ідентифікаційного коду тощо, значить, він добровільно погоджується на розміщення своїх персональних даних у відкритому доступі системи. Втім, у Постачальника завжди є право оскаржити таку вимогу Замовника або звернутися до нього із пропозицією виключити її з відповідного переліку обов'язкових документів, які Постачальник має надати. 

Натомість Згідно з Законом України “Про захист персональних даних”, у сфері електронної комерції обов'язковою є згода на обробку персональних даних. Підприємці, які планують брати участь у публічних закупівлях, мають підтвердити дозвіл на обробку таких даних при реєстрації на електронному майданчику, авторизованому у системі. 

Команда ProZorro занепокоєна неправомірним використанням персональних даних, в тому числі учасників публічних закупівель. Таке заволодіння шахраями даними є злочином. ProZorro рекомендує бізнесу відстоювати право на обґрунтований запит персональних даних, а саме:

  1. уважно вивчати, які саме документи запитує Замовник;

  2. у разі якщо Замовник запитує ваші як Постачальника персональні дані, звернутися до Замовника за роз'ясненнями через електронну систему. Часто такі вимоги можуть бути виключені з тендерної документації Замовником;

  3. оскаржуйте умови тендерної документації, якщо Замовник не надає обгрунтованого запиту на документи, які містять персональні дані;

  4. якщо ваші дані були неправомірно використані - негайно звертайтеся до поліції.


Коментар Валерія Яковенко з приводу даної ситуації:

“Я не вважаю персональні дані секретною інформацією, і моя проблема полягає у відсутності ідентифікації та шахрайстві на рівні нефінансової організації. Prozorro тут ні при чому. Персональні дані будь-якої людини можна знайти в десятках і сотнях інших джерел.

Проте до персональних даних потрібно ставитися серйозно та за можливості не розголошувати конфіденційну інформацію, якщо в цьому немає крайньої необхідності”.

Блоги

07 лютого 201811:05
Дайджест ProZorro за січень
Детальніше
Дарья Черкашина
Директор з маркетингу та комунікацій ProZorro