30.08.201913:35

Новий законопроект: на кону виведення з тіні 250 тис закупівель

29 серпня у парламенті зареєстрували законопроект № 1076, поданий народним депутатом Роксоланою Підласою. Законопроект передбачає нову редакцію закону про публічні закупівлі. Нововведення можна умовно поділити на чотири блоки: підвищення ефективності закупівель, введення персональної  відповідальності за порушення законодавства у сфері закупівель, удосконалення механізму оскарження, гармонізація з міжнародними стандартами. 

Законопроект був розроблений спільно з Міністерством економічного розвитку і торгівлі України та Офісом Президента. 29 серпня Президент України також визначив проект закону №1076 як невідкладний, а народні депутати підтримали скорочену процедуру розгляду законопроекту. Законопроект буде розглянутий Верховною Радою на черговій сесії, яка розпочнеться 3 вересня. 

Нова редакція Закону «Про публічні закупівлі», як пояснює заступник голови Комітету ВР з питань економічного розвитку Роксолана Підласа, направлена на революційні зміни в сфері публічних закупівель. «З 2016 року, коли система ProZorro стала обов’язковою для використання, команда реформи напрацювала величезну кількість правок і доповнень, направлених на нейтралізацію найбільш поширених способів маніпуляції в закупівлях. Серед них, наприклад, демпінгування цін з боку бізнесу до рівня нижчого за собівартість, або дискваліфікація учасників тендеру для того, щоб просунути «своїх» постачальників», – розповіла заступник голови профільного Комітету ВР. 

Крім того, додала депутат, прийшов час перевести в зону дії Закону «Про публічні закупівлі» значну частину тендерів, які все ще знаходяться в «сірій» зоні допорогових закупівель. “Треба пролити світло на майже 250 тисяч закупівель. Ці закупівлі повинні мати етап аукціону та бути доступними до моніторингу громадськості», – вважає Роксолана Підласа.

Для підвищення ефективності закупівель пропонується обов’язковість використання Prozorro при закупівлях від 50 тисяч, можливість для бізнесу протягом 24 годин виправити помилки в тендерній пропозиції, робота е-каталогів (Prozorro Market), перехід на Уповноважених осіб замість тендерних комітетів”, – зазначила Роксолана Підласа. 

Законопроект вводить поняття “спрощених” закупівель – закупівлі товарів, робіт і послуг на суму від 50 до 200 тис. грн, які обов’язково будуть проводитись через Prozorro. Так, приблизно 250 тис. процедур на рік будуть виведені з тіні. Додаткова економія завдяки цьому може скласти до 9 млрд грн на рік. 

Бізнес, який переміг в аукціоні, матиме можливість виправити помилки в тендерній пропозиції протягом 24 годин з моменту їх виявлення замовником. Це дозволить підприємцям не втратити тендер, а держзамовнику – зберегти найбільш економічно вигідну пропозицію. 

Для зручності здійснення закупівель на невеликі суми, в закон вводиться такий термін як “електронні каталоги”. Технічно закупівля через е-каталоги нагадує процедуру в онлайн-магазині. Наразі прототип електронного каталогу – Prozorro Market – вже працює. Законопроект дозволить використовувати замовнику е-каталог (Prozorro Market) як альтернативу проведенню спрощеним закупівлям.  

Проект закону закріплює механізм для боротьби з недобросовісними постачальниками. За невиконання умов договору, замовник зможе відмовляти постачальнику у співпраці протягом наступних трьох років. Якщо бізнес наведе переконливі докази своєї надійності та відшкодує завдані збитки, він отримає другий шанс для участі у закупівлях цього замовника.

Також передбачено відмову від тендерних комітетів. За організацію закупівель буде відповідати "уповноважена особа". Робота таких фахівців буде оплачуватися.

Депутати пропонують посилити відповідальність посадових осіб за порушення законодавства в сфері публічних закупівель шляхом внесення змін до Кодексу про адміністративні правопорушення. Так, підставами для притягнення до адмінвідповідальності стануть: безпідставне застосування переговорної процедури закупівлі, необґрунтована дискваліфікація, необґрунтоване визначення учасника переможцем, внесення змін до істотних умов договору про закупівлю у непередбачених законом випадках. 

Крім того, законопроект передбачає відповідальність для керівників замовників. Так, за невиконання рішення органу оскарження штраф складе 85 тис. грн; за придбання товарів, робіт і послуг до/без проведення процедур – від 34 тис. грн до 170 тис.  грн.

Також бізнес отримає більше можливостей для відстоювання своїх прав. Законопроект пропонує суттєво вдосконалити механізм оскарження торгів в Антимонопольному комітеті України. Наприклад, якщо скарга задовольняється на користь постачальника, то йому повертається плата за оскарження. Щоб запобігти маніпуляціям (тролінгу) до розгляду будуть прийматися тільки проплачені скарги, а відкликати їх буде неможливо. 

Плата за скаргу буде не фіксованою (зараз 5000 гривень – для товарів та послуг, 15 000 гривень – для робіт), а залежатиме від вартості предмета закупівлі. Її розмір та порядок визначає КМУ.

Здійснити оплату можна буде через Prozorro, а не в касі. У багатолотових закупівлях можна буде оскаржувати кожен лот окремо. До того ж, з’являється можливість оскарження відхилення пропозицій. Замовник не зможе відмінити закупівлю у період оскарження. 

В рамках гармонізації з законодавством ЄС та міжнародними стандартами пропонується розширити перелік конкурентних процедур, надати право брати участь у закупівлях об'єднанням підприємств, закріпити право замовників проводити передтендерні комунікації з бізнесом. Також з'явиться новий інструмент для боротьби з демпінгом – система підсвічуватиме аномально низьку ціну. Постачальник матиме її обгрунтувати для укладання договору з замовником. 

Замовники зможуть оцінювати пропозиції учасників за вартістю життєвого циклу та іншими неціновими критеріями. Приміром, витрати на споживання енергії та інших ресурсів, технічне обслуговування, збір та утилізацію, екологічні чинники тощо.

Текст буде доступний найближчим часом за посиланням: https://cutt.ly/uwl5hzZ