25.09.201815:27

Моніторинг публічних закупівель в ProZorro посилюється

У Державної аудиторської служби України з'явився окремий “електронний” кабінет у ProZorro, через який здійснюється моніторинг публічних закупівель. Всі дії аудиторів відтепер у полі зору громадськості та публікуються в системі ProZorro.

Приводом для початку моніторингу можуть стати повідомлення від системи ризик-індикаторів ProZorro та ЗМІ, звернення громадських організацій, органів влади та місцевого самоврядування. Окрім того, Держаудитслужба може ініціювати перевірку з власної ініціативи.

Система ризик-індикаторів, яка шукає підозрілі закупівлі та автоматично відправляє їх в е-кабінет ДАСУ, запрацює одразу ж після юстування відповідної Методики.

На відміну від скарги до АМКУ моніторинг Держаудитслужби не передбачає зупинки процедури, адже одна із його цілей – попередити правопорушення у закупівлях. До замовників, які вчасно усунуть виявлені у ході моніторингу порушення, штрафні санкції не застосовуватимуться. Якщо ж замовник не усуне порушення та не аргументує своїх дій, Держаудит служба України може прийняти рішення про проведення комплексної перевірки та накласти штраф на замовника згідно із законодавством.

Рішення про початок моніторингу має публікуватися в ProZorro протягом двох робочих днів з початку його ініціації. 

Завдяки запуску е-кабінету аудитори замінять  “паперовий” обмін інформацією з замовниками на електронний. Через систему аудитори спілкуватимуться з замовниками, ставитимуть запитання. У замовника буде три робочі дні, щоб підготувати та оприлюднити у системі відповіді на їх запит. 

Тривалість проведення моніторингу до 15 робочих днів. За його результатами аудитори протягом трьох робочих днів публікують у системі висновок. У разі виявлення порушень замовник має їх усунути протягом трьох робочих днів, підвантаживши відповідне повідомлення про це у ProZorro, або ж опублікувати свою незгоду з висновками Держаудит служби України з подальшим оскарженням у суді. 

Наразі аудитори моніторять закупівлі в тестовому режимі, але зовсім скоро нововведення розповсюдиться на закупівлі по всій країні. 

Нагадаємо, запуск е-кабінету та інтеграція ризик-індикаторів в ProZorro cтав можливим завдяки прийняттю закону №4738-д про моніторинг публічних закупівель.