На сьогодні в системі:
03 листопада 201713:00

ДАСУ почне перевіряти і штрафувати порушників у ProZorro


9 листопада у Верховній Раді України очікується розгляд законопроекту №4738-д, який може суттєво розширити повноваження Державної аудиторської служби Україну (ДАСУ) у сфері публічних закупівель. Мінекономрозвитку та ДП “Прозорро” закликають народних депутатів підтримати законопроект, який створить додатковий механізм контролю за недобросовісними замовниками.

Наразі перший етап реформи успішно завершений: всі закупівлі відбуваються онлайн через систему ProZorro. Дані про використання державних коштів доступні для моніторингу та контролю, всі маніпуляції та порушення можуть бути виявлені за допомогою електронної документації. Наступним етапом реформи публічних закупівель має стати посилення контролю за замовниками та регулярність й невідворотність покарань за порушення Закону “Про публічні закупівлі” чи конкурентного законодавства

В разі ухвалення законопроекту №4738-д ДАСУ зможе суттєво розширити свої повноваження та здійснювати регулярні планові та позапланові перевірки підозрілих тендерів і замовників. Кожна перевірка може завершитися вимогою щодо усунення порушення або накладенням штрафів.

Система ризик-індикаторів, яка буде інтегрована в ProZorro після прийняття законопроекту, автоматично шукатиме підозрілі закупівлі, що так само автоматично потраплятимуть в чергу на перевірку ДАСУ.

Причиною для розслідування закупівлі може стати також звернення третіх осіб, таких як громадські активісти, журналісти або представники органів влади та місцевого самоврядування. Окрім цього, інспектори ДАСУ зможуть за власною ініціативою перевірити будь-яку закупівлю, яка за попередньою оцінкою може бути проведена або вже була завершена з порушеннями законодавства. Наприклад, аудитори можуть виявляти невідповідність умов укладених договорів до тендерної пропозиції переможця процедури. У такому випадку служба також ініціює цілісну перевірку конкретної закупівлі та інших тендерів, що були проведені Замовником.

Важливою особливістю законопроекту є підзвітність роботи ДАСУ, адже для них буде створено окремий кабінет у системі ProZorro, де будуть публікуватися всі дії служби, пов’язані з моніторингом. Зокрема, рішення про початок перевірки оприлюднюватиметься в системі ProZorro протягом двох днів з моменту його прийняття. На відміну від скарг до АМКУ рішення ДАСУ про початок перевірки не зупинятимуть перебіг закупівлі. Строк проведення моніторингу складатиме до 15 робочих днів. Під час перевірки фахівці ДАСУ можуть вести діалог із замовником через систему ProZorro, який буде доступний всім відвідувачам на сторінці закупівлі. Замовник матиме три робочі дні на відповідь та аргументацію і зможе надати роз'яснення щодо своїх дій або бездіяльності. Після здійснення моніторингу висновок оприлюднюватиметься протягом трьох робочих днів з дня його складення. Якщо в ньому зазначатимуться порушення, то замовник буде зобов’язаний усунути їх протягом трьох робочих днів та завантажити в систему відповідне повідомлення про усунення або аргументовану незгоду з результатами моніторингу.

Якщо замовник не усуне порушення та не аргументує своїх дій, ДАСУ зможе прийняти рішення про проведення комплексної перевірки закупівлі відповідно до Закону “Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні” та накласти відповідні штрафи або передати справу до суду.

ДОВІДКА

Законопроект №4738-д було подано депутатами Іванчуком А.В., Матківським Б.М. та Кошелєвою А.В. Він пройшов всі комітети і готовий до розгляду Верховною Радою України. Його прийняття допоможе розкривати та зупиняти корумповані схеми, які замовники намагаються реалізувати під час здійснення публічних закупівель. Закликаємо депутатів та всіх, хто підтримував систему ProZorro у період її запуску не зупинятися за кілька метрів до фінішу і підтримати законопроект №4738-д.Блоги

07 лютого 201811:05
Дайджест ProZorro за січень
Детальніше
Дарья Черкашина
Директор з маркетингу та комунікацій ProZorro