30.07.202008:00

Чому порушення у публічних закупівлях залишаються безкарними. Заява Prozorro

Робота Державної аудиторської служби щодо перевірки публічних закупівель є незадовільною: такий висновок можна зробити з нещодавнього дослідження  Transparency International щодо моніторингу роботи Держаудитслужби. 

Згідно з даними Transparency International, у період за вересень 2018 — кінець 2019 служба перевірила 1,79% усіх тендерів у системі Prozorro, щодо яких можна було провести моніторинг. При цьому у 92% випадків були виявлені порушення. 

Таким чином, “можна припустити, що за загального збільшення кількості моніторингів, вірогідно, зростатиме й кількість процедур з виявленими порушеннями”, — зазначається у дослідженні Transparency International. Також середнє навантаження на одного аудитора Держаудитслужби є недостатнім: три моніторинги на місяць замість оптимальних дев’яти-десяти. 

За минулий рік лише 43 посадові особи отримали адміністративні штрафи за порушення в системі Prozorro. Після набрання чинності оновленим законом “Про публічні закупівлі” аудитори Держаудитслужби отримали можливість накладати штрафи без рішення суду. Але, за даними ГО “Громадський контроль”, за 3 місяці цього року було накладено тільки 64 штрафи. 

Нагадаємо: щороку в системі Prozorro закуповують товари, роботи та послуги близько 30 тис. органів державної влади, ще близько 300 тис. комерційних підприємств є постачальниками у системі Prozorro. Загальна сума витрат держави на публічні закупівлі становить близько 600 млрд грн. 

“Сьогодні ми змушені визнати, що ефективного контролю у сфері закупівель не існує. Незважаючи на те, що Держаудитслужбі надані відповідні інструменти та повноваження, якісних змін у їх діяльності не відбувається. Ми не бачимо стратегії розвитку служби, ефективних заходів превенції порушень, підвищення якості роботи аудиторів тощо. Саме безкарність у сфері публічних закупівель сьогодні перекреслює всі досягнення у цій сфері та заважає її розвитку і зростанню довіри бізнесу до системи”, — зазначила проєктна менеджерка з моніторингу та контролю ДП “Прозорро” Кристина Гуцалова.

Prozorro висловлює занепокоєність відсутністю справедливого притягнення до відповідальності порушників у публічних закупівлях та сподівається на конструктивне вирішення ситуації разом з Мінфіном, якому підпорядковується Держаудитслужба, власне аудиторами та громадянським суспільством.