10 September 201913:48

Верховна Рада у першому читанні підтримала законопроект №1076, який виводить 250 тисяч закупівель з тіні

10 вересня Верховна Рада у першому читанні підтримала нову редакцію закону про публічні закупівлі. Нововведення можна умовно поділити на чотири блоки: підвищення ефективності закупівель, введення персональної  відповідальності за порушення законодавства у сфері закупівель, удосконалення механізму оскарження та  гармонізація з міжнародними стандартами. 

“Сфера публічних закупівель чекала цього більше двох років. За цей час Prozorro встигла заощадити державі більше 90 млрд грн. Але цього замало. В новій редакції Закону “Про публічні закупівлі” враховано все, що боліло державним замовникам, бізнесу, громадянам в сфері закупівель ці роки. Ми виводимо з тіні значну частину невеликих, допорогових закупівель, а це ще приблизно 9 млрд грн додаткової економії. Затверджуємо використання електронних каталогів. Спрощуємо життя добросовісним постачальникам і замовникам, та вживаємо заходів проти “тролінгу” в оскарженні. А також вводимо персональну відповідальність за порушення.  Законопроект 1076 – це справді друга закупівельна революція”, – прокоментувала голосування ініціаторка законопроекту, народний депутат України, заступник голови Комітету ВР з питань економічного розвитку Роксолана Підласа.

Нагадуємо, що законопроект вводить поняття “спрощених” закупівель – закупівлі товарів, робіт і послуг на суму від 50 до 200 тис. грн, які обов’язково будуть проводитись через Prozorro. Так, приблизно 250 тис. процедур на рік будуть виведені з тіні. Додаткова економія завдяки цьому може скласти до 9 млрд грн на рік. 

Бізнес, який переміг в аукціоні, матиме можливість виправити помилки в тендерній пропозиції протягом 24 годин з моменту їх виявлення замовником. Це дозволить підприємцям не втратити тендер, а держзамовнику – зберегти найбільш економічно вигідну пропозицію. 

Для зручності здійснення закупівель на невеликі суми, в закон вводиться такий термін як “електронні каталоги”. Технічно закупівля через е-каталоги нагадує процедуру в онлайн-магазині. Наразі прототип електронного каталогу – Prozorro Market – вже працює. Законопроект дозволить використовувати замовнику е-каталог (Prozorro Market) як альтернативу проведенню спрощеним закупівлям.  

Проект закону закріплює механізм для боротьби з недобросовісними постачальниками. За невиконання умов договору, замовник зможе відмовляти постачальнику у співпраці протягом наступних трьох років. Якщо бізнес наведе переконливі докази своєї надійності та відшкодує завдані збитки, він отримає другий шанс для участі у закупівлях цього замовника.

Також передбачено відмову від тендерних комітетів. За організацію закупівель буде відповідати "уповноважена особа". Робота таких фахівців буде оплачуватися.

Депутати пропонують посилити відповідальність посадових осіб за порушення законодавства в сфері публічних закупівель шляхом внесення змін до Кодексу про адміністративні правопорушення. Так, підставами для притягнення до адмінвідповідальності стануть: безпідставне застосування переговорної процедури закупівлі, необґрунтована дискваліфікація, необґрунтоване визначення учасника переможцем, внесення змін до істотних умов договору про закупівлю у непередбачених законом випадках. 

Крім того, законопроект передбачає відповідальність для керівників замовників. Так, за невиконання рішення органу оскарження штраф складе 85 тис. грн; за придбання товарів, робіт і послуг до/без проведення процедур – від 34 тис. грн до 170 тис.  грн.

Також бізнес отримає більше можливостей для відстоювання своїх прав. Законопроект пропонує суттєво вдосконалити механізм оскарження торгів в Антимонопольному комітеті України. Наприклад, якщо скарга задовольняється на користь постачальника, то йому повертається плата за оскарження. Щоб запобігти маніпуляціям (тролінгу) до розгляду будуть прийматися тільки проплачені скарги, а відкликати їх буде неможливо. 

Плата за скаргу буде не фіксованою (зараз 5000 гривень – для товарів та послуг, 15 000 гривень – для робіт), а залежатиме від вартості предмета закупівлі. Її розмір та порядок визначає КМУ.

Здійснити оплату можна буде через Prozorro, а не в касі. У багатолотових закупівлях можна буде оскаржувати кожен лот окремо. До того ж, з’являється можливість оскарження відхилення пропозицій. Замовник не зможе відмінити закупівлю у період оскарження. 

В рамках гармонізації з законодавством ЄС та міжнародними стандартами пропонується розширити перелік конкурентних процедур, надати право брати участь у закупівлях об'єднанням підприємств, закріпити право замовників проводити передтендерні комунікації з бізнесом. Також з'явиться новий інструмент для боротьби з демпінгом – система підсвічуватиме аномально низьку ціну. Постачальник матиме її обгрунтувати для укладання договору з замовником. 

Замовники зможуть оцінювати пропозиції учасників за вартістю життєвого циклу та іншими неціновими критеріями. Приміром, витрати на споживання енергії та інших ресурсів, технічне обслуговування, збір та утилізацію, екологічні чинники тощо.

На законопроект чекає ще друге читання. Водночас депутати проголосували також і за скорочення строків розгляду законопроекту до другого читання.
Blog

07 February 201811:05
Дайджест ProZorro за січень
link
Дарья Черкашина
Екс-директор з маркетингу та комунікацій ProZorro