24 January 202015:45

В Prozorro з'явився функціонал для закупівель через Централізовані закупівельні організації

З 24 січня в  Prozorro запрацював електронний кабінет Централізованої закупівельної організації (ЦЗО) – установи, яка здійснює закупівлі товарів та послуг широкого вжитку від імені багатьох держустанов. Це заощаджує час та витрати таких установ на самостійну організацію та проведення тендеру. Наявність фахового персоналу ЦЗО сприяє підвищенню ефективності процедур, професіоналізації сфери публічних закупівель та налагодженню безперебійного постачання товарів та послуг. 


Державні установи та організації  тепер можуть через Prozorro направити заявку про передачу на ЦЗО закупівель певного товару чи послуги (але не робіт). Для цього при створенні плану їм потрібно в полі “Назва закупівельника” обрати зі списку відповідну ЦЗО (список доповнюватиметься з появою нових ЦЗО).

Вcі заявки від різних держзамовників потрапляють в кабінет ЦЗО. Раніше для передачі закупівель потрібно було писати чи ж телефонувати. Тепер цей процес автоматизовано.

Заявки аналізуються на достатність інформації, відповідність профілю ЦЗО, можливість агрегації закупівель. ЦЗО приймає остаточне рішення про готовність провести тендер, повідомляє це через свій кабінет замовнику для укладання договору. 

ЦЗО перебирає на себе весь процес проведення тендеру. Для цього організовує консультації з ринком, готує тендерну документацію, запрошує бізнес на торги, відповідає через систему на їх питання та вимоги. 

Центральна закупівельна організація проводить лише конкурентні процедури та несе юридичну відповідальність за передану закупівлю – можливі оскарження, перевірки аудиторів стають питаннями ЦЗО. 

Оголошуючи тендер, ЦЗО зазначає замовників, для яких здійснюється закупівля. Об'єднання закупівель, приміром, того ж  паперу, для дрібних замовників (університети, сільські ради) допоможе купувати оптом й дешевше. 


У ЦЗО високі вимоги до формування штату: мінімум чотири уповноважені особи, відділи для аналізу ринку, взаємодії з клієнтами і тп. Професіоналізація та чітка побудова управлінських процесів позначається на ефективності тендерів. Так, у тендерах першої ЦЗО ДУ “Професійні закупівлі” у 1,5 рази вища конкуренція, ніж у середньому в системі Prozorro. 

У своїй роботі ЦЗО використовує всі інструменти Prozorro. Приміром, рамкові угоди, які дозволяють налагодити безперервне постачання важливого товару чи ж послуги, таких як ліків у регіони чи ж харчування у школах. 

Законодавством передбачено дві моделі функціонування ЦЗО. Перша – розпорядник вищого рівня, приміром обласна рада вирішує, що якийсь товар чи послугу ефективніше закуповувати централізовано. Він створює ЦЗО, за яку несе відповідальність і яку має фінансувати. 

Друга модель – у замовника є вибір – проводити тендери самостійно чи ж передати закупівлі, всі ризики на ЦЗО, заощадити на роботі та оплаті праці закупівельнику. Тоді, замовник платить за послуги ЦЗО. Постановою №1216 передбачена пропорційна шкала оплати – від 0,5% до 3% суми договору.

Нагадаємо, першою статус ЦЗО отримала ДУ “Професійні закупівлі”. Наразі установа робить централізовані закупівлі за чотирма кодами CPV (канцтовари, комп'ютерна техніка та обладнання до нього, топливо). Перелік товарів та послуг, які закуповує ЦЗО у 2020 році розшириться.


На черзі отримання відповідного статусу держпідприємством “Медичні закупівлі України”.  Централізовані закупівельні організації можуть створюватися і в регіонах. 
Blog

07 February 201811:05
Дайджест ProZorro за січень
link
Дарья Черкашина
Екс-директор з маркетингу та комунікацій ProZorro