22 January 202015:37

Інформація, що Prozorro ввела 5% комісію на всі закупівлі — фейк

Сьогодні у ЗМІ з`явилася інформація про введення комісії в 5% за участь у публічних закупівлях. Вона не відповідає дійсності та вводить учасників ринку в оману.

Уперше цей фейк був опублікований у анонімному телеграм-каналі. Його автор демонструє в тексті повну некомпетентність у сфері публічних закупівель, незнання різниці між системою Prozorro, інструментом допорогових закупівель Prozorro Market та системою Prozorro.Продажі, яка взагалі не стосується закупівель.

Короткий лікбез:


  1. Плата за участь у публічних закупівлях визначається постановою Кабінету Міністрів України. Максимальний розмір платні зараз становить 3400 грн. Саме стільки потрібно сплатити за участь у тендері з очікуваною вартістю від 4 мільйонів гривень. В цілому, розмір тарифів в системі Prozorro становить до 0,1% від очікуваної вартості закупівлі, а не 5%. 

  2. 5% комісії від угоди — це тариф, який від 15 січня діє в пілотному проекті допорогових закупівель Prozorro Market. І ця плата знімається з учасника виключно в разі підписаного договору. 

  3. Що таке Prozorro Market? Це новий інструмент для закупівель товарів широкого вжитку на невеликі суми (до 200 тис. грн). Інструмент не є обов’язковим для використання замовниками. Prozorro Market був запущений у квітні 2019 року, і відтоді державні органи замовили в ньому товарів на суму 10 млн грн. За аналогічний період у системі Prozorro було проведено закупівель на 350 мільярдів гривень. 

  4. За принципом роботи Prozorro Market є звичайним інтернет-магазином для бюджетних установ: замовник обирає товар, кладе його у кошик, підписує договір – і товар на руках. І будь-який маркетплейс стягує з бізнесу платню за розміщення там товарів. Щоб розвивати інтерфейс та клієнтський сервіс Prozorro Market, а також поповнювати асортимент товарів і кваліфіковувати кожного постачальника, Центральна закупівельна організація та авторизовані майданчики Prozorro потребують людських, часових і матеріальних ресурсів. Саме з цими витратами і пов`язане введення тарифів. ЦЗО отримує 3%, електронний майданчик-провайдер послуги - 2%. 

  5. Утім, сам розмір тарифу буде переглянутий після консультацій з ринком. З введенням у дію нової редакцію Закону 19 квітня 2020 року розмір тарифу в Prozorro Market буде вже регулюватися постановою Кабінету міністрів України.

  6. Будь-який зв`язок між публічними закупівлями і системою Prozorro.Продажі, яка займається продажем державного майна, як і з продажем землі, узагалі відсутній. Закупівлі ≠ продажі. Це антоніми. Blog

07 February 201811:05
Дайджест ProZorro за січень
link
Дарья Черкашина
Екс-директор з маркетингу та комунікацій ProZorro